مجمع انتخاباتی هیات شطرنج استان اصفهان صبح امروز (7 اردیبهشت 93) برگزار شد.

متون ویژه

تاریخ ثبت خبر: 1393/02/07

            مجمع انتخاباتی هیات شطرنج استان اصفهان صبح امروز (7 اردیبهشت 93) با حضور مهندس محمد جعفر کامبوزیا – دکتر سلطان حسینی مدیر کل ورزش و جوانان استان – هادی کریمی دبیر فدراسیون -  جمعی از مسئولان و کارشناسان اداره کل -  19 نفر اعضای مجمع عمومی هیات شطرنج استان اصفهان  و کاندیداهای ریاست هیات برای دوره بعدی برگزار شد.

         کاندیداهای حاضر در جلسه شامل اقایان : علی شجاعی – بهزاد کلانتری – فرشید عامری زاده و حسین گلشنی بودند که در ابتدای جلسه اقایان فرشید عامری زاده و علی شجاعی به نفع اقای گلشنی از رقابت انصراف دادند.

 

            اقای کلانتری کاندید ریاست هیات ، برنامه خود برای هیات را ، توجه به باشگاهها در جهت جلوگیری از فشار به انها – وجود تیمی از اصفهان در لیگ برتر (با اشاره به عدم پایبندی ارگانها بعنوان اسپانسر) – توجه به بازیکنان بویژه رده های سنی – توجه به شهرستانهای تابعه – اعزام و تربیت داوران و مربیان و برگزاری لیگ شهرستانها – برگزاری مسابقات ریتد در استان هر 3 ماه یکبار – توجه به بانوان و برگزاری مسابقات مختلط بانوان و اقایان ، اعلام نمود.

           در ادامه اقای حسین گلشنی بعنوان کاندید به تشریح مختصری از چشم انداز و برنامه های استراتژیک هیات در دوره 4 ساله فبلی پرداخت. وی متذکر شد که برنامه ریزی هیات در دوره گذشته شامل  توجه به اموزش در رده های سنی  و در اولویت بعدی توجه به ورزش قهرمانی و شرکت در لیگ – مشارکت خانواده ها در امور هیات – هم جهتی و همفکری با شهرستانهای تابعه و سرکشی به اکثر هیاتها در این مدت – مشورت با افراد – افزایش تعداد ریتینگ داران – تلاش برای کسب مدالهای بیشتر و واگذاری تجهیزات به هیاتهای شهرستانها  بوده است که هر چند به دلیل مشکلات مالی موفق به اجرای برخی برنامه ها نشده و یا نتوانستیم بعضی از انها را تا پایان ادامه دهیم ولی بازخورد نهائی در مجموع خوب بوده است. وی با اشاره به استفاده مقطعی از مربیان خارجی در استان خطاب به مدیرکل ورزش و جوانان استان خواستار اعتبارات بیشتری برای هیات شطرنج استان شد تا هیات بعدی بتواند از وجود مربیان خارجی در جهت رشد بازیکنان و قهرمانان استان استفاده نماید.

            اقای گلشنی با اشاره به کسب مدالهای پی در پی و موفقیتهای زیادی که توسط بازیکنانی چون زنگنه و جوانبخت بدست امده است خواستار حمایت از این دسته از بازیکنان شده و در پایان اعلام کرد در صورت انتخاب همان مسیر قبلی با توجه بیشتر به ورزش قهرمانی ادامه خواهد یافت.

            با پایان یافتن زمان کاندیداها ، رای گیری انجام شد که اقای حسین گلشنی با کسب 19 رای از 19 رای ماخوذه برای یک دوره دیگر به ریاست هیات انتخاب گردید.

            در این جلسه اقای دکتر سلطان حسینی ضمن ارزوی موفقیت برای اقای گلشنی بعنوان رئیس هیات شطرنج با اشاره به اصل سوم قانون اساسی گفت در این اصل اموزش و پرورش و ورزش همگانی رایگان است که ورزش همگانی به مفهوم فراهم شدن شرایط و بستر ورزش در جامعه مثل  برنامه های خانوادگی کوهنوردی – راه پیمائی و استفاده از تجهیزاتی که در پارکها نصب شده برای حفظ سلامتی احاد جامعه است . اما در کنار این اصل اصول دیگری مانند اصل 44 قرار دارد که با وارد شدن به رشته های تخصصی و حرفه ای این امر دیگر امکان عملی شدن نداشته  و ورزش حرفه ای نمی تواند رایگان باشد.

            ایشان با اشاره به اعتبارات 200 میلیون تومانی سال گذشته اداره کل در رابطه با هیاتها و شهرستانها در حالیکه استان اصفهان شامل 30 شهرستان – 53 هیات استان و 680 هیات شهرستان می باشد ، چگونگی تقسیم این مبلغ را کاری بسیار سخت عنوان نموده و گفت تلاش ما برای سال جاری این است که هیاتهائی چون شطرنج که درامد زائی کمتری نسبت به هیاتهای دیگر دارند را مورد توجه بیشتری قرار دهیم. هر چند این امر تا کنون در رابطه با فدراسیونها مد نظر قرار  نگرفته است. با سازمان رفاهی تفریحی شهرداری نیز مذاکراتی در مورد بسترسازی بیشتر و  بهتر برای رشته هائی مانند شطرنج داشته ایم. همچنین با یکی دو باشگاه نیز مذاکراتی بعمل امده تا در صورت موفقیت مذاکرات ، به تیم داری در شطرنج ورود پیدا کنند.

            مهندس کامبوزیا نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود. وی گفت استان اصفهان دارای پتانسیل خوبی در رشته شطرنج  می باشد. 4 سال پیش زمانی که سکان هیات در اختیار اقای گلشنی قرار گرفت از امکانات و نیروی انسانی بسیار کمی برخوردار بود. ایشان فعالیتهای شطرنج استان در 4 سال گذشته را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت در 2 سال گذشته پولی که به هیات شطرنج اصفهان تزریق شده در حد هزینه های تلفن هیات هم نبوده است. ما در حد اماتور هم هزینه نمی کنیم . ولی توقعات در حد حرفه ای داریم. ارزیابی ما باید با توجه به امکانات و واقعیتها باشد. فدراسیون و ادارات کل قادر به کمک زیادی به هیاتها نیوده اند .

            ایشان با قدردانی از تمامی دست اندرکاران هیات اصفهان که با دست خالی اهداف هیات را به پیش برده اند گفت وظیفه هیاتها طبق قانون تیم داری و هزینه کردن برای باشگاهها نیست و اگر چنین کنند خلاف قانون است. بلکه باید در پی جذب اسپانسر و ترغیب باشگاهها به تیم داری بوده و از این طریق به تیم داری کمک نمایند. وی گفت یکی از وظایف هیاتها و فدراسیون درامد زائی است. طبق قانون فدراسیون مجاز به تخصیص حداکثر 10% اعتبارات خود به هیاتها می باشد و در اداره کل نیز به همین شیوه عمل می شود. ایشان در رابطه با حضور بانوان در مسابقات شطرنج اقایان گفت  امیدواریم محیط ما به لحاظ فرهنگی و اخلاقی برای این کار به حدی اماده شود که دیگر نیازی به اخذ مجوز نباشد. ولی شرایط کلی در حال حاضر مهیای چنین امری نیست .