مصاحبه کاسپاروف با پست تایمز (قسمت آخر)

تاریخ ثبت مقاله: 1391/01/30کاسپاروف دوران موفقیت خود را سپری میکند. علاوه بر فعالیتهای سیاسی خود در روسیه او به نقاط مختلف جهان سفر میکند تا شطرنج را در مدارس گسترش دهد. او همچنین در حال تمام کردن یک کتاب با یک تز بسیار جالب و عجیب است.

او همچنین در مورد تاریخچه رکوردهای درجه بین المللی شطرنج در یک مصاحبه طولانی تلفنی با یک روزنامه استونیایی صحبت کرده است.

گری کاسپاروف : در 30 ساله اخیر میزان پیشرفت های فنی بسیار کاهش یافته است.

در یک کنفرانس مالی که در شهر پارنو در 19 آوریل برگزار شد ، رئیس جمهور استونیایی توماس هندریک و گری کاسپاروف بازیکن سرشناس شطرنج  و جمعی از سیاستمداران راجع به نقش نوآوری در دنیای مدرن صحبت کردند.قبل از شروع کنفرانس پست تایمز توانست گفتگویی تلفنی با او برقرار کند که در زیر به نکات برجسته آن اشاره میشود :

·         فعالیتهای کاسپاروف

·         کتاب جدید کاسپاروف

·         شطرنج و برترین های درجه بین المللی حال حاضر دنیا

 

 

فعالیتهای کاسپاروف :

علاوه بر فعالیتهای سیاسی ام در روسیه بسیار جدی روی پیشرفت شطرنج در مدارس کار میکنم این برنامه 20 ساله است و حدود 10 سال است که بنیاد شطرنج کاسپاروف را در آمریکا تامین مالی میکنم. برنامه ما شطرنج را در بیش از 3500 مدرسه در آمریکا تدریس کرده است.

سال گذشته من شاخه ای را در اروپا در بروکسل باز کردم و زمان زیادی را هم صرف جمع کردن امضا برای تصویب حمایت پارلمان اروپا از شطرنج در مدارس کردیم. ما 415 امضا جمع کردیم  که بیشتر از 378 امضا برای تصویب بود. این کسی را مجبور به انجام کاری نمیکند اما مقطع مهمی برای حمایتهای سیاسی است.برای اولین بار چنین موسسه سیاسی مهمی از این ایده حمایت کرد.

در یک سال و نیم اخیر من به کشورهای زیادی سفر کردم : ترکیه ، آرژانتین ، برزیل ، امارات و کشورهای مختلف اروپایی. اولین کشوری که در آن برای معرفی کامپیوتری کردن برنامه های شطرنج در سیستم آموزشی  ، قرارداد امضا کردیم ، گرجستان بود. از سپتامبر برنامه های آزمایشی در 100 مدرسه معرفی خواهد شد.فرانسه نیز شطرنج را یک مسیر بسیار خوب برای دانش آموزان در نظر گرفته و از یک ژوئن آنها برنامه ای را شروع خواهند کرد که  بطور تدریجی درسهای شطرنج را در یادگیری های اولیه بگنجانند.

در اصل چیز زیادی در مورد یادگیری خود شطرنج در این برنامه ها نیست بلکه با شطرنج میخواهیم توانایی تمرکز را بیشتر کنیم. توانایی دیدن یک تصویر بزرگ و ارائه یک فرمول خاص که در ریاضی کاربرد دارد.

به علاوه کشورهایی که از نظر تعلیم شطرنج غنی نیستند میتوانند به بچه ها یاد دهند که فعالیتهای ذهنی میتوانند نتایج واقعی بیافرینند و اینگونه ، رضایت از خود،  را افزایش دهند.

شطرنج فعالیت پر هزینه ای نیست و برای شامل شدن در سیستم آموزشی احتیاج به سرمایه عظیم ندارد.

 

قسمت دوم

کتاب جدید کاسپاروف:

 

 ایده کتاب من توسط 3 نفر بوجود آمد ، خودم ، ماکس لوچین و پیتر تیل  ، تیل خالق سیستم پرداخت اینترنتی پی پل است و همچنین او از نخستین حامیان مالی فیس بوک است.

 

  مشکلاتی در هم آهنگ سازی جایگاه های ما وجود دارد.اما قضیه این است که بر خلاف این تصور که ما در عصر پیشرفت بی سابقه تکنولوژی هستیم ، این 30 ساله اخیر در بعضی کشورها از نظر بیشرفت تکنولوژی بسیار بد بوده است.احساس میکنیم که هر ماه دقیقا چیزی جدید داریم اما در حقیقت این دنباله نوآوری های تکنولوژی و ابداعات از دهه 1960 تا 1970 است.مثلا آیپاد من تکنولوژی اش برای بعد از 1981 است ، در داروسازی چیزی شبیه پنیسیلین ابداع نشده. اگر بخواهیم راجع به اینترنت حرف بزنیم نباید فراموش کنیم که کل چهارچوب تئوریک آن در دهه 1960 در آمریکا آماده شد.و اولین جلسه ارتباطی در سال 1969 بود.مجوز ارتباطات موبایل در 1962 ثبت شد و اولین تماس در 1973 برقرار شد.این حقیقت که تلفن ها کوچکتر ، نازک تر و زیباتر شده ،حقیقت اینکه از همان تکنولوژی پایه استفاده میکنند را تغییر نخواهد داد.

 

یک مثال از ابداعات واقعی ، کامپیوترهای شخصی است که بوسیله اپل در سال 1977 معرفی شد. بسیار سخت است که ابداع اینچنینی بخواهیم پیدا کنیم. تمام چیزهای دنباله آن در واقع تغییراتی بودند که آنها را کوچکتر کردند اما اصل آن تغییر نکرده است.استیو جابز کل خط اپل مکینتاش را ابداع کرد و این یک تحول عظیم بود چون پایه همه چیزهای دیگر را پی ریزی کرد و باعث رسیدن به یک سطح نو از تکنولوژی شد که ما الان در آن استاد هستیم اما اینها همه بر اساس کارهای دهه 1950 تا 1970 است.

 

چه اتفاقی در حال رخداد است.دلیل اصلی شاید تمایل به کاهش عنصر خطر پذیری است. مثلا طی 60 سال اخیر هواپیماهای ما بسیار راحت تر شده اند اما بخاطر انهدام کنکورد بسیار آهسته پرواز میکنند! این یک حقیقت عجیب است : در 40 سال گذشته برای اولین بار در تاریخ بشر  ما بسیار آهسته حرکت کرده ایم. این بخاطر این موضوع است که بسیار به راحتی ، مسائل اجتماعی و کاهش ریسک توجه میشود.

 

مردم فکر میکنند که ما باید از سرمایه گذاریهایمان سود ببریم.اما احتیاج داریم که نامطمئن نباشیم. ریسک باید کم شود اما درآمد نباید کم شود! این یک خلا ایجاد میکند چون در جامعه آزاد درکارهای اقتصادی بازار ، رابطه مستقیم بین ریسک و سودکردن وجود دارد.اگر شما میخواهید از ریسک دوری کنید اما 10 درصد درآمد سالیانه خود را از سرمایه گذاری بدست آورید شما راه را برای به اصطلاح مهندسی مالی باز گذاشته اید. در واقع همه اینها درآمد واقعی نیستند چون بر پایه تغییرات واقعی اقتصاد نیستند و شما دارایی جدید و واقعی نساخته اید.

 

در دهه 1960 همه پسرها میخواستند مهندس هوافضا شوند اما الان همه میخواهند مهندس مالی شوند و روی شرکتهای سرمایه گذاری کار کنند که جذاب ترین حوزه ها برای استعداد هستند.این طبیعتا کیفیت زمینه های علمی را تحت تاثیر قرار خواهد داد  چون مهندسی مالی هیچ چیز نمیسازد

قسمت آخر

 

 شطرنج و برترین های درجه بین المللی حال حاضر دنیا

سوال مصاحبه کننده : میشود شما را با سرگی بوبکا مقایسه کرد ، کسی که رکوردش در پرتاب نیزه   هنوز شکسته نشده ، به بالاترین ریتینگ شما یعنی 2851 نیز هنوز کسی نرسیده است. مگنوس کارلسن نروژی 21 ساله هم اکنون 2835 است. آیا این یک پیشرفت مثبت در شطرنج محسوب میشود؟

کاسپاروف : کارلسن بسیار با استعداد است و در شطرنج ستاره ای با قدرتی بی نظیر است. اما ریتینگ در شطرنج در مقایسه با رکوردهای دیگر ورزش ها ، دچار نوعی تورم شده! وقتی من به 2851 رسیدم فقط یک یا دو نفر ریتینگ بالای 2700 داشتند. اما الان حداقل 45 نفر اینگونه اند. در واقع ، چون تعداد کسانی که شطرنج بازی میکنند افزایش یافته است و پایه این هرم در واقع رشد کرده و در هر سطحی ریتینگ ها نسبت به گذشته افزایش یافته. ریتینگ فیشر در سال 1972 ، 2785 بود اما این نسبت به ریتینگ هم اکنون کارلسن بسیار ارزشمند تر است و .مانند ریتینگ 2851 من در سال 1999 می ماند

نموداری که پیشرفت فیشر ، کاسپاروف ، کارلسن و 10 نفر برتر جهان را نشان میدهد

عامل پیشرفت تدریجی تاثیر مهمی دارد و برخلاف نگاه ریاضی و عددی داشتن به سیستم ریتینگ ، من برای این پیشرفت اهمیت تاریخی زیادی قائل نیستم! وقتی فیشر به آن ریتینگ رسید بعلاوه 6 امتیاز گرفت ، من هم بعلاوه 6 و 7 درحالیکه کارلسن بعلاوه 3 و 4 امتیاز گرفته است. این امتیاز امروزه کافی است بخاطر اینکه افراد سطوح بالاتری دارند و میانگین ریتینگ سوپر تورنمنت ها 2750 است. تنها تورنمنت اینچنینی زمان من در 1996 در لاس پالماس بود که من ، کارپوف ، کرامنیک ، آناند ، ایوانچوک و توپالف در آن بودیم. یعنی 6 بازیکن برتر جهان آن زمان. آن مسابقه بسیار بی نظیر بود بر خلاف این واقعیت که میانگین درجه این بازیکنان سطح بالا در استاندارد امروزه بالاترین نیست.

شما باید همه چیز را در نظر بگیرید وقتی میخواهید مقایسه های تاریخی کنید! بسیاری کارشناسان گری کاسپاروف را برترین شطرنجباز تاریخ میدانند.ما هم مخالفتی نداریم!

مترجم : مریم الله وردی

سایت ماهنامه شطرنج ایران

منبع خبر chasebase

نقل از سایت رخ

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸