مروری بر تاریخ تقلب در شطرنج (۳)

تاریخ ثبت مقاله: 1390/11/11

مروری بر تاریخ تقلب در شطرنج (۳)

در ژانویه ۱۹۹۹ بحثی در بین بازیکنان برتر شطرنج حهان همانند کاسپاروف،آناند و تنی دیگر در مورد یک بازیکن مرموز آلمانی با درجه بین المللی زیر ۲۰۰۰ که به تازگی یک تورنمنت را بالاتر از بسیازی از اساتید بزرگ و بین المللی با  عملکرد ۲۶۳۰ فتح کرده بود درگرفت.چگونه او توانسته بود چنین کاری کند؟ آیا با روشهای غیر معمول به این موفقیت دست یافته بود؟ این سوالها موجب شد تا تحقیقاتی در این زمینه صورت گیرد.

تقلب در شطرنج-بخش سوم

این نوشتار وام گرفته از کتاب "پیشرفت در نرم افزار شطرنجی ۹" به قلم پروفسور "اچ،جی،ون درهریک" استاد دانشگاه "مستریخت" و "بی،مونین" و دانشگاه "پدربوم" می باشداین کتاب توسط انتشارات دانشگاه "مستریخت" در سال ۲۰۰۱ (نوشته و ارائه شده در سال ۲۰۰) به زیور طبع آراسته شده است.این مقاله در سال 200 توسط نویسنده آن نوشته و ارائه شده است.

چکیده مطلب

امروزه همه بازیکنان شطرنج از رایانه در بازی شطرنج استفاده می بردند.این استفاده به عنوان پیشرفتی عظیم و اما مسئله ساز برای بازی شطرنج شده است.

این نوشتار فهرستی از اشکال مختلف تقلب در تاریخ شطرنج و از جمله اتفاقاتی را که در بازیهای عملی اتفاق افتاده است را بیان و رایجترین نوع تقلب در تاریخ شطرنج را عنوان می کند و در پایان موارد تقلب در سطح بالای شطرنج را مورد توجه قرار می دهد.این موارد چگونه بوجود می آیند و چگونه می توان از وقوع آنها در این سطح جلوگیری کرد؟ تا به اکنون راه حل روشنی پیدا نشده است و مسائل تقلب به عنوان یک مسئله جدی باقی است و در آینده ای نزدیک به عنوان یک معضل مهم در دنیای شطرنج قابل ملاحظه خواهد بود. 

بخش سوم: "آلورمان" در مسابقات آزاد "بابلینگر"

در طول مسابقات بزرگ "هوگیوین" در شهر "ویک آنزی" و در ژانویه ۱۹۹۹ یک موضوع مهم ذهن بسیاری را مشغول کرده بود گری کاسپاروف هر روز صبح در طول صرف صبحانه به کنار میز ویشی آناند می آمد و در مورد این موضوع صحبت می کرد.موضوع مورد توجه آنها ستاره جدید شطرنج آلمانها "کلمنس آلورمان" بود.این بازیکن تا به حال کشف نشده مسابقات آزاد "بابلینگر" را بالاتر از اساتید بزرگ و بین المللی حاضر در مسابقات فتح کرده بود و در کنار این سبک تهاجمی عجیبی را به نمایش گذاشته بود به طوریکه عنوان قهرمانی مسابقات را با کسب ۷.۵ امتیاز از ۹ بازی بدون حتی یک شکست به دست آورده بود.عملکرد پایانی او ۲۶۳۰ بود.این نتایج عالی موجب شده بود تا شطرنج به تیتر روزنامه های سراسر آلمان راه یابد و در صفحه اول در مورد آن نوشته شود.

این "کلمنس آلورمان" کیست؟ اگر می خواستم او را تصور کنم، می پنداشتم که یک پسر بچه ۱۷ ساله و با انگیزه است که تا به حال استعداد شطرنجی اش کشف نشده بود.اما نکته اینجا بود که "آلورمان" یک شطرنجباز ۵۵ ساله بود که دارای درجه بین المللی ایستایی در حدود ۱۹۰۰ در مدت ۲۰ سال دوران ورزشی اش بوده است.در کنار این می توان جایگاه او را در مکان ۱۰،۰۰۰ نفره شطرنجبازان آلمانی مورد محاسبه قرار داد. اما اگر بخواهیم  از لحاظ نظری عملکرد فوق العاده  او در مسابقات "بابلینگر" را مورد توجه قرار دهیم، بایستی او را پس از "آرتور یوسوپوف" دومین شطرنجباز برتر آلمان به حساب آورد.

اخبار مربوط به دستاورد اخیر "آلورمان" در همه جا به سرعت گسترش یافت، اما شاید خود "آلورمان" هرگز این را پیش بینی نمی کرد."آیا یک نسخه جیبی از دیپ بلو جهت این دوپینگ مغزی مورد استفاده قرار گرفته بود؟".این سوال را یکی از روزنامه ها مطرح کرد.روزنامه "اشپیگل" به کنایه نوشت:"در کنار گوته،بتهوون و اینشتین یک نابغه دیگر از نژاد آلمانها ظهور کرده است!!". 

همه دوست داشتند تا بدانند که چگونه چنین چیزی ممکن شده است.به وِیزه هنگامی که برخی با آنالیز بازیهای "آلورمان" کشف کردند که تمامی حرکات با نرم افزار فریت همخوانی دارد. و این موضوع هنگامی افشا شد که "هارتموت متز" در نشریه شطرنجی "شاخمگزین ۶۴" در مورد آن نوشت.او مثالهای متعددی آورد مبنی بر اینکه نه تنها تاکتیکهای درخشانی که توسط  "آلورمان" بازی شده است بلکه حرکات اشتباهو ضد پوزوسیونی هم از روی نرم افزار فریتز رونوشت شده است.

یکی از بازیهایی که به عنوان نمونه این شبهات را  بیشتر متوجه به "آلورمان" می کرد، بازی دور آخر این بازیکن در مسابقات "بابلینگر" بود.این بازی سرنوشت قهرمان مسابقات را روشن می ساخت و آماتور همانند بی باکانه در برابر استاد بزرگ پیشتاز جدول مسابقات رودررو شد."آلورمان" در این بازی بدون هراس حریف را در یک سبک تهاجمی از صحنه بدر کرد و یه یک وضعیت برنده ساده پای گذاشت:

Allwermann,Clemens - Kalinitschev,Sergey (2505) [B32]
Boeblingen op 15th Boeblingen (9), 30.12.1999
1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 e5 5.Nb5 d6 6.c4 Be7 7.Be2 a6 8.N5c3 Nf6 9.0-0 Be6 10.Be3 0-0 11.Na3 Nd7 12.Qd2 Nc5 13.Nc2 f5 14.exf5 Bxf5 15.Bf3 Kh8 16.Bd5 Qe8 17.Rad1 Qg6 18.Na3 e4 19.f3 exf3 20.Bxf3 Ne5 21.Nd5 Bh4 22.Nf4 Nxf3+ 23.Rxf3 Qe8 24.Nd5 Ne6 25.Rdf1 Qg6 26.b3 Rf7 27.Nc2 Ng5 28.Bxg5 Bxg5 29.Qf2 Bxc2 30.Rxf7 Bf6

من این وضعیت را به تعدادی از بازیکنان حاضر در ویک آنزی نشان دادم ، همه راه برد آسانی را ارائه دادند،به عنوان مثال:

 31.Rxb7, 31.Rd7

ویا حتی

 31.Rxf6.

به خاطر داشته باشید که فشارهای کنترل زمانی اول در پیش است و قهرمانی مسابقات اسیر در چنگال "آلورمان" است.  

بنا براین قهرمان ما چگونه بازی کرد؟

 31.Qa7?!!

حرکتی فریتزوار!" آناند همانند یک اسب شیهه کنان  و شادمان هنگامی که این حرکت و ادامه آن را دید از جا بلند شد (من فیلم این صحنه شادمانی آناند را در گزارشهای تصویری مجله اینترنتی پایگاه شطرنج  شماره ۶۹ مورد استفاده قرار داده ام).او و دیگر بازیکنان فوراً دستهای پشت پرده رایانه را تشخیص دادند.  

اگر شما موتور شطرنجی فریتز را در حالت چندگانه ارزیابی(multiple-variation mode ) قرار دهید خواهید دید که فریتز حرکت:

31.Qa7

با برتری ۱۰ پیاده بهتر از سایر گزینه ها می داند.یک برنامه نرم افزاری شطرنج به سادگی تفاوت بین حرکات محکمی را که نمی توان آنها را رد کرد، نمی فهد و خطر نمی کند.من به جرات می توانم بگویم که هیچ شطرنجباز انسانی نمی تواند با آخرین تحولاتی که به طور طبیعی یک مسابقه بوجود آمده، کنار بیاید.ادامه دادن بازی و به قضاوت گذاشتن خود.  

31...Rg8 32.Qxb7 Be4.

سیاه تهدید ماتی در خانه g2 را دارد و تنها یک حرکت برای رهایی از این مصیبت وجود دارد:

 33.Nf4.

اینها شاخه های تند و تیزی هستند که تنها فریتز بازی می کند. 

 33...Qf5 34.Qd7 Qe5 35.Kh1 g5.

بسیاری از بازیکنان انسانی ممکن است حرکت 36.Nh5 را بازی کنند.حرکات اسب برای امنیت بخشیدن و در عین حال حمله به مهره دشمن. اما فریتز و "آلورمان" از  این استراتژیهای بی باکانه واهمه ای ندارند. 

 36.Nh3 g4 37.Nf2 Bf5.

 

در این وضعیت سفید تنها به حرکت وزیر برای خروج از خط حمله دشمن نیاز دارد. او سپس می تواند به راحتی کناری بنشیند و منتظر باشد تا حریف دستش را به علامت تسلیم  دراز کند. اما فریتز و آلورمان تمایل به ایجاد تنش بیشتری دارند:

 38.Nxg4.

اعصاب پولادین و یا شاید سیلیکونی؟  کلاهتان را قاضی کنید ،آیا این حرکتی است که باید قبل از انجام دو حرکت مانده به پایان کنترل زمانی اول مسابقه بازی شود،در حالی که سرنوشت عنوان قهرمانی مسابقات در گرو نتیجه این بازی است؟

 38...Be4 39.R7xf6 Bxg2+ 40.Kxg2 Qe4+ 41.Kh3.

 

در اینجا "کالینیتسشف" تسلیم شد.در حالیکه طرفین با یکدیگر به نشانه پایان بازی دست می دهند."آلورمان" متذکر می شود که وضعیت نهایی به مات در ۸ حرکت منجر خواهد شد."من به این مسئله پی نبردم". این جمله را "کالینیتسشف" می گوید."آلورمان" با لبخند غیر عادی پاسخ می دهد:"آن را بررسی کنید حتماً پی خواهید برد که حق با من است". 

بسیار خوب ،تمامی بایکنان با تجربه دقیقاً چنین کردند.همگی رایانه هایشان را روشن کرده و دست به دامن فریتز شدند.نرم افزار دقیقاً آنچه را که "آلورمان" به آن اشاره کرده بود را به نمایش گذاشت(شاید تنها بدون لبخند).

با رایانه ای مجهز به پنتیوم ۲-۴۰۰ با ۶۴ مگابایت رم و مجهز به نرم افزار فریتز ۵:۳۲ می توان مات در ۹ حرکت را دید البته باید حرکت ابتدایی سیاه را به حساب نیاورد تا بتوان مات در ۹ حرکت برای سفید را اعلام نمود.

من این وضعیت را به تعدادی از بازیکنان حاضر در مسابقات ویک آنزی نشان دادم،هیچکدام نتوانستند مات را پیدا کنند."ویشی آناند" گفت اگر شما به من اطلاعاتی اولیه درمورد تعداد حرکات منجر به مات را نداده بودید، ممکن بود من مات در پانزده حرکت را حدس بزنم."اوتو بوریک" ویراستار مجله "شاخمگزین" وضعیت را به بازیکنان بسیاری از جمله اساتید بزرگ در یکدوره مسابقات تیمی نشان داد.آنها هم نتوانستند مات را پیدا کنند."بوریک" تلاش کرد تا بر روی همه شاخه ها کار کند.او می گوید آنها  را به عنوان یک مطلب در آخرین شماره مجله منتشر کردیم.در اینجا برخی از واریانتهای حاد را می آوریم: 

: 41...Qe8 42.Qf5 Qc8 43.Qf4 a5 (43...Qxg4+ 44.Qxg4 Rxg4 45.Kxg4 Kg7 46.Kh5 a5 47.Rf8 a4 48.R1f7#; 43...Qc5 44.Rf8 Qh5+ 45.Kg2 Qg6 46.Rxg8+ Qxg8 47.Qd4+ Qg7 48.Rf8#; 43...Qe8 44.Rf7 Rg7 45.Qd4 Qe5 46.Nxe5 Rg3+ 47.Kxg3 Kg8 48.Ng6 hxg6 49.Qg7#) 44.Rf7 Rg6 45.Rf8+ Qxf8 46.Qxf8+ Rg8 47.Qxd6 a4 (47...Rxg4 48.Rf8+ and 49.Qf6 mate) 48.Qe5+ Rg7 49.Rf8#.

تنها فریتز با اطمینان می تواند مات را بیابد-آنهم پس از بررسی ۳۳.۱۱۷ میلیون وضعیت مختلف.

همچنین پس از مسابقات "بابلینگر" تعدادی از کارشناسان بر روی این مسئله کار کردند،و به آنالیز بازیهای "آلورمان" پرداختند.آنها همگی به یک نتیجه مشترک دست یافتند: در یک مسابقه با کنترل زمانی، فریتز بسیاری دیگر از حرکاتی را که "آلورمان" به اجرا گذاشته بود را بازی می کرد.گمانه زنیهای بسیاری وجود داشت که چگونه "آلورمان" از کمک رایانه استفاده برده است.مسوول برگزاری مسابقات "بالینگر" معتقد بود که با توجه به اینکه دمای سالن مسابقات معمولا ً۳۲ درجه سانتیگراد بود، "آلورمان" با پوشش یک کراوات و کت اسپرت مشکی سر میز حاضر می شد.برخی پیش بینی می کردند که یک دوربین کوچک در پشت کراواتش پنهان کرده بود.موهای بلند و پر پشتش به آسانی به او اجازه مخفی کردن یک گیرنده را می داد.در همین حال هارتموت متز گزارش داد که آلورمان از یک فروشگاه لوازم الکترونیکی یک قطعه تهیه کرده است.

      شوربختانه "آلورمان" خودش را از این موضوع کنار گرفت.کمی پس از مسابقات یک نامه بر روی اینترنت منتشر کرد و گفت که نتایج او در این مسابقات، دستاورد ۴۰ سال فعالیت شطرنجی او بوده است،موفقیتش را مرهون تدارک دقیق به خصوص در شاخه "سونشینکوف" دانست."من هم اکنون درک خوبی از این واریانت دارم و همین به من جهت غلبه بر استاد بزرگ "کالینیتسشف" در دور پایانی کمک کرد". اتهامی که در رسانه ها متوجهش شده بود کار را برای او آنچنان مشکل ساخته بود تا به هرگونه خطاایی اذعان کند .او می توانست با اعتراف به کمک گرفتن از رایانه به این نکته که پیشرفت تکنولوژی چه مقدار در شطرنج امروز مهم و خطرناک است،کمک کند و در نهایت جایزه  ۱۶۶۰ مارکی قهرمان مسابقات را عودت دهد.بر خلاف این تهدید کرد که از هرکس که او را به تقلب متهم کند،اقامه دعوی خواهد کرد -البته او پس از اینکه روزنامه اشپیگل داستانش را منتشر کرد، چنین نکرد. 

پس از اینکه مطالبی در روزنامه ها و مجلات آلمانی منتشر شد،"آلورمان" نامه ای بلند بالا مبنی بر بیگناهی خود نوشت.در کنار این از این نکته که هیچکس بازیهایی که به تبرئه از او کمک می کرد را مورد توجه قرار نداده بود، گله داشت. "بازی دوم من می تواند نمونه خوبی برای یک خواننده واقع بین باشد.هر کسی می تواند ببیند که یک برنامه رایانه ای به آسانی این بازی را به برد تبدیل می کند".

بسیار خوب بگذارید نگاهی به این بازی با فریتز بیندازیم.

Giacopelli,Vincenzo (2145) - Allwermann,Clemens [A46]
Boeblingen op 15th Boeblingen (2), 26.12.1998
1.d4 Nf6 2.Nf3 e6 3.Bg5 c5 4.e3 h6 5.Bxf6 Qxf6 6.Nbd2 cxd4 7.exd4 Nc6 8.c3 d5 9.Bd3 Bd6 10.0-0 0-0 11.Re1 Bd7 12.Nf1 Rac8 13.Ne3 a6 14.Ng4 Qf4 15.h3 Bc7 16.g3 Qd6 17.Qd2 Ne7 18.Nh4 Bb5 19.Bc2 h5 20.Ne5 Be8 21.Qd3 g6 22.g4 f6 23.Nef3 hxg4 24.hxg4 Bf7 25.Qe3 g5 26.Ng2 Kg7 27.Kf1 Rh8 28.Ke2 Qb6 29.Kd2 Ng6 30.Bxg6 Bxg6 31.b3 Rh3 32.Qe2 Rch8 33.Rg1 Be4 34.Nfe1

طبق روال معمول در این مسابقات، "آلورمان" حریف را از صحنه به در کرده است و وضعیتی برنده دارد.فریتز ۵.۳۲ که تمامی حرکات را تا به اینجای پیشنهاد داده است اکنون وضعیت را ۴.۰۶ پیاده به نفع سیاه ارزیابی می کند به جز ادامه زیر را:

34...Bh2 35.f3 Bxg1 36.fxe4 Rxc3 37.Nc2 Bxd4 38.Rc1 Qa5 39.Nxd4–+.

اما "آلورمان" چگونه بازی کرد؟

 34...Bxg2?

یک حرکت اشتباه با حرکت فیلی خطاکار! پس از این حرکت، فریتز وضعیت را با افتادن ۴ پیاده برتری، متعادل ارزیابی می نماید.بازی چنین ادامه یافت: 

 35.Nxg2 Rh2

و تساوی پذیرفته شد.

گمانه زنیهایی زده می شد که "آلورمان" حرکات را با نشانه های رمزی به زبان "مورس" دریافت می کرده است: "دید،-دید-دید-دید" به معنی حرکت فیل،"دید-دید-دید-دید-دید-دید-دید-دید" به معنای خانه H و "دید-دید" به معنای شماره ۲.اوه، شاید یک نفر رمز را اشتباه متوجه شود و یک "دید" را از تو بیندازد.به خاطر داشته باشید که این وضعیت در بازی دوم بوده و همه چیز به درستی انجام نشده است.

پس از گذشت چندین ماه از این موضوع اداره تجسس پلیس منطقه در مورد جریان "آلورمان" به کنکاش پرداخت و او را به جرم اختلاس مبلغ ۱۶۶۰ مارک(معادل ۸۵۰ دلار) مورد اتهام قرار داد.استاد بزرگ "رینر ناک" به عنوان مشاورو کارشناس فریتز(ناک در آنزمان برای پایگاه شطرنج کار می کرد) تایید کرد که تمامی بازیها و حرکت به حرکت با "فریتز۵.۳۲" و "پاوربوک۹۹" همخوانی دارد.حتی کوچکترین اشتباهات چاپی موجود در وضعیتهای "پاوربوک" عیناً در یکی از بازیها به کار رفته است. حتی در این اثنا "هارتموت متز" اذعان کرد که یک فروشگاه لوازم الکترونیکی را سراغ دارد که به "آلورمان" یک وسیله الکترونیکی که احتمالاً به عنوان ابزاری جهت انتقال حرکات مورد استفاده قرار می داده ،فروخته است. بنا به تصدیق فروشنده لوازم الکترونیکی "آلورمان" بر روی این نکته که این فرستنده بتواند او را قادر نماید تا چهار کد را در یک رادیوی دستی وارد کند اصرار داشته است.او همچنین یک دریافت کننده کوچک که بتوان آنرا در گوش پنهان نمود تا از زیر موهها قابل رویت نباشد را خریداری نموده است.

به هر حال پس از چندین ماه اداره تجسس این پرونده را به خاطر نداشتن شواهد کافی بایگانی نمود.رییس دادگاه پرونده اظهار می دارد که نظر به اینکه" حرکاتی که توسط بازیکنان خوب بازی می شود اغلب با حرکات کامپیوتر همخوانی دارد و به دلیل اینکه هیچگونه شهود دیگری در این زمینه یافت نشده است و هیچکس مدرکی دال بر این موضوع که ثابت کند این بازیکن در طول مسابقات از لوازم الکترونیکی استفاده کرده باشد،  وی از این اتهام مبری است".از سوی دیگر فدراسیون شطرنج "باوارین" در اقدامی شدید، "آلورمان" را از حضور در مسابقات آتی منع کرد. 

قبل از اینکه این حکم به اجرا در آِد "آلورمان" در چندین مسابقه شرکت کرد و تمامی تماشاگران و خبرنگاران از نزدیک بازیهای او را زیر نظر داشتند و در پایان همانگونه که انتظار می رفت، عملکردی همانند یک بازیکن با درجه زیر ۲۰۰۰  داشت.

"توجه: تمامی حقوق این مطلب متعلق به پایگاه شطرنج و حق ترجمه آن متعلق به مترجم آن است. هرگونه بهره برداری از آن تنها با عنوان نام مترجم،غلامرضا خواجویی نژاد و منبع آن، پایگاه شطرنجیان، امکانپذیر است."

 

 

 


مرتبط:


برچسب‌ها: تقلب در شطرنج

نقل از وبلاگ شطرنجیان

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸