روش کار کردن با برنامه Swiss Manager

تاریخ ثبت مقاله: 1389/04/20

روش کار کردن با برنامه Swiss Manager
                                                                                                                                              داور بین المللی مهرداد پهلوانزاده
برای آشنایی داوران کشور با برنامه جدید Swiss Manager راهنمای سریعی در قالب یک مقاله کوتاه ارائه می شود، امید است که داوران کار با این نرم افزار را پیچده و یا مشکل نپندارند و با دنبال کردن همین مقاله کوناه کار با آن را شروع کنند؛ بهتر است در ابتدا مسابقه ای هر چند کوچک و به صورت آزمایشی جهت تمرین توسط خود داور تعریف و امتحان شود، سپس برنامه در مسابقات نیمه سریع و رسمی استفاده شود، کسانی که با دواری شطرنج و قوانین قرعه کشی سوئیس آشنایی داشته باشند و علاوه بر آن توانایی کار کردن با نرم افزارهای عمومی را دارند می توانند به آسانی کار کردن با این نرم افزار را فرا گیرند. جهت تهیه و نصب آخرین نسخه این نرم افزار می توان به سایت رسمی آن www.swiss-manager.atمراجعه و پس از پیاده سازی و نصب نرم افزار کار با آن را شروع کرد، همچنین ترجمه منوهای نرم افزار توسط داوران فیده آقایان گیاهی و لاجوردی زاده به خوانندگان تقدیم شده است که می تواند بسیار مفید باشد.
وقتی برای اولین بار برنامه را شروع می کنید، مرحله اول انتخاب زبان برنامه است که فرض ما بر این است که شما زبان انگلیسی را برای برنامه برگزیده اید. در این مرحله شما برای دستیابی به نسخه کامل باید کد مربوطه را وارد کنید (هیئت های شطرنج و داوران رسمی می توانند با تماس با کمیته مسابقات فدراسیون این کد را دریافت نمایند) سپس باید نوع مسابقه را مشخص سازید، که فرض غالب اولین گزینه یا مسابقه با سیستم سوئیس انفرادی است، سپس نامی را که می خواهید به فایل این مسابقه بدهید را باید مشخص سازید و بعد از آن نوبت مشخص ساختن نام مسابقه ، نام برگزار کننده، نام سرداور و ... است ولی موردی که باید حتماً مشخص شود تعداد دور می باشد. در مرحله بعد شما باید نام بازیکنان شرکت کننده را وارد کنید، شما باید بازیکنان را تک به تک وارد کنید، اینکار شامل وارد کردن نام و نام خانوادگی بازیکن، ملیت بازیکن، ریتینگ بازیکن و... است وقتی وارد کردن اسامی بازیکنان پایان پذیرفت تنها یک مرحله تا انجام قرعه کشی دور اول باقیست و آن هم مرتب کردن نام بازیکنان بر اسای ریتینگ است که با رجوع به منوی Input > Resort امکان پذیر است، مرحله بعدی ورود به منوی pairing است که برای این منو دکمه میانبر F6 نیز وجود دارد، حال مهم اینست که رنگ مهره بازیکن شماره یک در میز یک را وارد سازید که مطابق قوانین بایست با قرعه کشی در جمع بازیکنان معلوم گردد و بعد با زدن کلید Pairing قرعه کشی انجام می شود، برای دیدن قرعه کشی لازم است که منوی List > Pairing را بزنید و یا دکمه F10 را فشار دهید، (تنها مشکل ممکن است در خروجیOutput این باشد که خروجی فایل یا پرینتر مشخص شده باشد و باید به Screen تغییر یابد.) حال دیگر دکمه ها و عملکردشان برای شما روشن است. پس از این که قرعه کشی را چاپ کردید و بازیها برگزار و نتایج اعلام گردید بایست با زدن دکمه F7 به صفحه ورود نتایج وارد شوید و نتایج را وارد کنید، امکان انجام قرعه کشی دور بعد با زدن دکمه F6 مجدداً وجود دارد و به همین ترتیب تا دور آخر می توانید پیش بروید.
چند نکته:
-این برنامه به شما امکان وارد کردن مشخصات کامل بازیکنان ریتینگ دار را با وارد کردن مثلاً تنها نام بازیکن یا شماره شناسایی در فیده و یا انتخاب با یک کلیک از روی بازیکنان یک کشور را به شما خواهد داد.
- دور به دور بایست قبل از خروج برنامه نتایج را بر روی رایانه خود ذخیره نمایید پیشنهاد می کنم ، پیش از انجام قرعه کشی و پس از وارد کردن نتایج، اطلاعات مسابقه را در فایلی جدید که در انتهایش شماره دور نیز وارد شده است وارد کنید تا به این ترتیب امکان اینکه اطلاعات را از دست دهید به حداقل برسد.
- در جریان مسابقات چنانچه بخواهید هر عملی اعم از دیدن نتایج، تغییر قرعه کشی ... را انجام دهید بایست برای وردود به اطلاعات آن دور از منوی Rd استفاده کنید.
- هر گاه بازیکنی از ادامه بازیها انصراف دهد برای حذف آن بازیکن از قرعه کشی دورهای بعد لازم است از منوی pairing>Exclude player نسبت به حذف آن بازیکن از دور یا دورهای بعدی مسابقات اقدام نمایید. همانگونه که در اینجا دیده می شود در تمام برنامه ،شما می توانید به منوی ویژه بازیکنان با شماره ، نام و یا کلیک کردن وارد شوید.
- تغییرات نام، ریتینگ،... بازیکنان بلافاصله در کلیه اطلاعات مربوط به آن بازیکن اعمال خواهد شد.
-امتیاز شکنی ویژه مسابقات همچون بسیاری از دیگر اطلاعات مربوط به مسابقه در منوی Input>Tournament قرار دارد و مطابق قوانین این اطلاعات بایست در آغاز مسابقات اعلام و در فایل مسابقات وارد گردد.
- پیشنهاد می شود آخرین نسخه نرم افزار و فایل ریتینگ و راهنمای آن از سایت نرم افزار پیاده سازی و بر روی رایانه نصب و استفاده شود.
نگارنده از دو سال پیش که با این نرم افزار آشنا شده ام آنرا بسیار سودمند تر از دیگر نرم افزارهای موجود یافته ام و در بسیاری از مسابقات بین المللی با موفقیت از آن در تعداد زیادی از مسابقات بین المللی استفاده نموده ام و بازیکنان و برگزار کنندگان از آن راضی بوده اند و لیست های فراوانی جهت دریافت هر گونه اطلاعات از آن قابل اخراج بوده است و علاوه بر آن معتقدم که یک داور با حداقل دانشی که در بالا ذکر شده می تواند بسرعت کار با این نرم افزار را فرا گیرد، همچنین ترجمه متن راهنمای منوهای نرم افزار از راهنمای اصلی آن توسط آقای مهندس لاجوردی زاده که از داوران خوب استان قم و کشور می باشند به خوانندگان سایت تقدیم شده است :
منوی فایل

مسابقه جدید:
نگاه کنید به Start a new tournament.
فراخوانی مسابقه:
این گزینه برای فراخوانی مسابقاتی که قبلا ذخیره شده، استفاده می‌شود. یک پنجره انتخاب فایل ظاهر می‌شود و فایل مسابقه مورد نظر، برگزیده می‌شود. بعد از انتخاب و فراخوانی فایل، شما می‌توانید با آن کار کنید (نظیر وارد کردن نتایج، چاپ لیستها، قرعه‌کشی و ...).
ذخیره مسابقه:
این گزینه، اطلاعات مسابقه را بر روی رایانه (هارد دیسک یا فلاپی دیسک) ذخیره می‌کند. از فایل مسابقه جاری، ابتدا بطور اتوماتیک نسخه پشتیبان تهیه می‌شود (اگر گزینه این عمل فعال باشد).
ذخیره مسابقه به عنوان:
ذخیره مسابقه تحت یک نام جدید.
شروع برنامه جدید:
نگاه کنید به Process several tournaments simultaneously.
یادداشت:
بعد از فعال‌سازی آن یک پنجره ظاهر می‌شود که شما می‌توانید یادداشتهای خود را در آن بنویسید. این پنجره مستقل از مسابقه است و بطور اتوماتیک در شروع به کار برنامه، دیده می‌شود اگر گزینه متناسب در پنجره Options تنظیم شده باشد.
تنظیمات چاپگر:
نمایش پنجره استاندارد تنظیمات چاپگر در ویندوز.
خروج:
خروج از برنامه. اگر اطلاعات مسابقه ذخیره نشده باشد انجام آن از کاربر درخواست می‌شود. هروقت که اطلاعات تغییر کند یک علامت * در نوار وضعیت برنامه (پایین صفحه) بعد از نام مسابقه قرار می‌گیرد.

همه مسابقات جدید یا فراخوانی شده بطور اتوماتیک در منوی فایل وارد می‌شوند. تعداد این عناوین حداکثر تا 8 عدد می‌باشد. آخرین مسابقه فراخوانی شده در جایگاه اول قرار می‌گیرد و وقتی برنامه اجرا می‌شود بطور اتوماتیک در حافظه قرار می‌گیرد (خوانده می‌شود). این عناوین می‌توانند از طریق کلید [Delete file list] از منوی specials\Options حذف شوند.
منوی قرعه‌کشی
منوی قرعه‌کشی‌ها:
پنجره قرعه‌کشی برای انتخاب مسابقات سویسی یا دوره‌ای را باز می‌کند. همچنین نگاه کنید به Pairing dialog.
فقط برای مسابقات دوره‌ای تیمی:
تهیه جدول (لیست ثابت قرعه‌کشی):
تهیه قرعه‌کشی بازیکنان برای تمام دورها (بعد از اینکه قرعه‌کشی تیمها انجام شد). قرعه‌کشی‌ها بعدا قابل تغییر است.
فقط برای مسابقات سویسی (انفرادی):
تعیین بازیکن جدید:
قرعه‌کشی دستی را برای بازیکنان جدیدالورود بعد از قرعه‌کشی هر دور مجاز می‌کند (یا تغییر قرعه‌کشی دور جاری).
تعیین بازیکن:
قرعه‌کشی دستی برای دور بعدی را مجاز می‌کند.
خارج کردن بازیکن:
امکان خارج کردن بازیکن از جدول مسابقه را (بطور موقتی) فراهم می‌کند. بازیکنان خارج شده هنوز در جدول مسابقه هستند اما برای آنها قرعه‌کشی نمی‌شود و هر دور، صفر امتیاز می‌گیرند بدون رنگ مهره.
استراحت دادن به بازیکن:
امکان تنظیم استراحت بطور دستی برای بازیکنان را فراهم می‌کند.
ادامه دادن بازیکن:
در مقابل خارج کردن بازیکن. برای بازیکنان خارج شده، امکان ورود به جدول در دورهای باقی مانده را فراهم می‌کند.
فقط برای مسابقات سویسی تیمی:
تعیین تیم جدید:
قرعه‌کشی دستی را برای تیمهای جدیدالورود بعد از قرعه‌کشی هر دور مجاز می‌کند (یا تغییر قرعه‌کشی دور جاری).
تعیین تیم:
قرعه‌کشی دستی برای دور بعدی را مجاز می‌کند.
خارج کردن تیم:
امکان خارج کردن تیم از جدول را (بطور موقتی) فراهم می‌کند. تیمهای خارج شده هنوز در جدول مسابقه هستند اما برای آنها قرعه‌کشی نمی‌شود و هر دور، صفر امتیاز می‌گیرند بدون رنگ مهره.
استراحت دادن به تیم:
امکان تنظیم استراحت بطور دستی برای تیمها را فراهم می‌کند.
ادامه دادن تیم:
در مقابل خارج کردن تیم. برای تیمهای خارج شده، امکان ورود به جدول در دورهای باقی مانده را فراهم می‌کند.
منوی ورودی
ورود بازیکنان:
امکان ورود، تغییر و حذف بازیکنان را فراهم می‌کند (نگاه کنید به Input of participants).
بازیکنان:
امکان تغییر و حذف بازیکنان را فراهم می‌کند (نگاه کنید به Input of participants).
نتایج:
امکان ورود، تغییر و حذف نتایج را فراهم می‌کند. برای مسابقات تیمی همچنین اطلاعات بازیکنان را می‌توان وارد کرد، تغییر داد یا حذف کرد.
مسابقه:
امکان ورود و تغییر اطلاعات مسابقه را فراهم می‌کند. (نگاه کنید به Tournament data dialog).
تیمها:
امکان ورود، تغییر و حذف تیمها را فراهم می‌کند. (فقط برای مسابقات تیمی. نگاه کنید به Team dialog).
مکانها:
امکان ورود، تغییر و حذف مکانها را فراهم می‌کند. (فقط برای مسابقات تیمی دوره‌ای . نگاه کنید به Sites dialog).
تاریخها:
امکان ورود و تغییر تاریخ برای هر دور را فراهم می‌کند. (نگاه کنید به Date Dialog).
مرتب‌سازی مجدد:
(فقط برای مسابقات سویسی). اصولا بازیکنان در زمان ورود اسامی آنها (تا زمان بستن فرم) به طور اتوماتیک مرتب می‌شوند اگر گزینه "sort start rank automaticly" فعال باشد. مرتب‌سازی بر اساس ریتینگ، عنوان و الفبا صورت می‌گیرد. این گزینه، زمانی مورد نیاز است که بازیکنی (یا بازیکنانی) بعد از قرعه‌کشی دور اول وارد جدول شود یا ریتینگ تغییر کند. از آنجا که شماره اولیه بر قرعه‌کشی تأثیر دارد، باید مرتب‌سازی مجدد در این حالات انجام شود.
مشابه آن برای مسابقات سویسی تیمی نیز امکان دارد. مرتب‌سازی بر اساس جمع ریتینگ بهترین بازیکنان (بر حسب ریتینگ) انجام می‌شود (نه بر اساس لیست اصلی). مثلا اگر مسابقه روی 4 میز انجام می‌شود، از جمع ریتینگ 4 بازیکن برتر برای مرتب‌سازی استفاده می‌گردد. شماره اولیه می‌تواند بطور دستی تغییر داده شود در Team dialog.
حذف بازیکنان:
همه بازیکنانی که بازی نکرده‌اند نشان داده شده و حذف آنها پیشنهاد می‌گردد. بعد از تأیید، بازیکن از مسابقات حذف خواهد شد.
منوی اطلاعات
منوی اطلاعات فقط مشتمل بر لیستها است (به غیر از لیستهای ریتینگ). در حالت "بازیکن" و "آمار ریتینگ بازیکن"، بازیکن باید ابتدا انتخاب شود.
لیستهای ریتینگ:
امکان جستجوی ریتینگ را فراهم می‌کند (نگاه کنید به Input of participants).
وضعیت مسابقه:
اطلاعاتی درباره قرعه‌کشی و نتایج همه دورها ارائه می‌کند بطوری که نمای سریعی از مسابقه خواهیم داشت. در اینجا یک تست سازگاری داخلی از اطلاعات گرفته می‌شود تا اگر مشکلی وجود داشت نمایش داده شود.
بازیکن:
اطلاعاتی درباره بازیکنان بدست می‌دهد. اگر لیست، چاپ شود اطلاعات بیشتری نسبت به صفحه تصویر در بر خواهد داشت. این لیست توسط مدیر مسابقات، مهر و امضاء شده و به عنوان تأییدیه مسابقات به بازیکنان (بخصوص شرکت‌کنندگان خارجی) برای محاسبات ریتینگ فدراسیون آنها داده می‌شود.
دو سطر پایانی (ملی و بین‌المللی) به شکل زیر محاسبه می‌شوند:
ملی: 3.5 / 10 / 2017
2017 جمع ریتینگ ملی تمام حریفان + ریتینگ ملی خود بازیکن است. اگر یک حریف (یا خود بازیکن) ریتینگ ملی نداشته باشد، از ریتینگ بین‌المللی استفاده خواهد شد. اگر او ریتینگ بین‌المللی نیز نداشته باشد، برای او 1200 در نظر گرفته می‌شود. عدد 10 برابر با تعداد حریفان + یک می‌باشد. 3.5 امتیاز بازیکن است. جریمه‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.
بین‌المللی: 3.5 / 10 / 2117
2117 جمع ریتینگ بین‌المللی تمام حریفان + ریتینگ بین‌المللی خود بازیکن است. اگر یک حریف (یا خود بازیکن) ریتینگ بین‌المللی نداشته باشد، برای او 2000 در نظر گرفته می‌شود. عدد 10 برابر با تعداد حریفان + یک می‌باشد. 3.5 امتیاز بازیکن است. اگر بازیکنی تعداد حریفان مورد نیاز با ریتینگ بین‌المللی نداشته باشد (80% با خود بازیکن) ------ نمایش می‌یابد. مثلا در مسابقات 9 دوری، تعداد 8 بازیکن با ریتینگ بین‌المللی مورد نیاز است. در 7 دوری، 6 بازیکن و در 8 دوری، 7 بازیکن.
تیم:
اطلاعاتی درباره تیمها می‌دهد.
استراحت:
اطلاعاتی درباره همه استراحت‌ها می‌دهد (فقط برای مسابقات سویسی).
خارج کردن:
اطلاعاتی درباره همه بازیکنانی که بازی نکرده‌اند می‌دهد (فقط برای مسابقات سویسی).
آمار عنوان‌ها:
آمار عنوان‌داران مسابقه را نشان می‌دهد (استادان بزرگ، استادان بین‌المللی، ...).
آمار فدراسیون‌ها:
آمار فدراسیون‌های (کشورهای) حاضر در مسابقه را نشان می‌دهد.
آمار بازی‌ها:
آمار بردهای سفید و سیاه، تساوی‌ها و جریمه‌ها در هر دور از مسابقه را نشان می‌دهد.
آمار ریتینگ:
تغییرات ریتینگ همه بازیکنان را به ترتیب شماره‌گذاری اولیه نشان می‌دهد.
آمار ریتینگ بازیکن:
تغییرات ریتینگ همه دورها برای یک بازیکن را نشان می‌دهد.
اطلاعات عناوین فیده:
از آن به عنوان کمک برای محاسبه عناوین فیده استفاده می‌شود.
تأیید عنوان:
این لیست یک فرم درخواست برای عناوین فیده است.
گزارش مسابقه فیده:
تولید گزارش مسابقه از نوع یک فایل اکسل.
منوی خروجی
مانیتور:
خروجی لیست‌ها روی مانیتور در یک لیست‌باکس قرار می‌گیرد.
چاپگر:
خروجی لیست‌ها روی چاپگر قرار می‌گیرد.
فایل:
خروجی لیست‌ها روی هارد دیسک (یا فلاپی) قرار می‌گیرد.
پارامترهای چاپگر:
اگر فعال باشد (بطور پیش‌فرض) پنجره چاپگر با پارامترهای مختلف چاپ ظاهر می‌شود قبل از آنکه لیستی چاپ شود. در غیر این صورت، لیست فورا از طریق چاپگر چاپ می‌شود.
منوی دور
در این منو، دور مورد نظر انتخاب می‌شود. مثلا شما می‌خواهید لیست نتایج دور سوم را ببینید در حالی که هم اینک در دور چهارم هستیم. شما باید از این منو، دور سوم را انتخاب کنید و سپس ازمنوی لیست/نتایج اطلاعات مورد نظر را ببینید.
منوی لیست‌ها

سویسی
الفبایی:
تولید لیست مرتب شده بازیکنان بر حسب الفبا.
شماره اولیه:
تولید لیستی از همه بازیکنان به ترتیب شماره اولیه.
جدول موقتی / نهایی:
تولید لیستی از همه بازیکنان مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر (نگاه کنید به
Tie-breaks (determination of the final rank)).
رده‌بندی اولیه / جدول:
تولید cross-table همه بازیکنان به ترتیب شماره اولیه.
جدول / امتیازشکنی‌ها:
تولید cross-table همه بازیکنان مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر.
قرعه‌کشی:
تولید لیست قرعه‌کشی (بدون نتایج).
نتایج:
تولید لیست قرعه‌کشی (با نتایج).
الفبایی:
تولید لیست همه بازیکنان به ترتیب الفبا (دو ستونی).
شماره اولیه:
تولید لیستی از همه بازیکنان به ترتیب شماره اولیه (دو ستونی).
جدول موقتی / نهایی:
تولید لیستی از همه بازیکنان مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر (دو ستونی).
کارت‌های مسابقه:
تولید لیستی برای هر دور که در آن حریفان و امتیازاتشان مشخص است. اگر لیست فراخوانی شود، فقط اولین سه دور نمایش پیدا می‌کند (زیرا در غیر اینصورت، لیست بسیار طولانی خواهد شد). در منوی چاپ (نگاه کنید به Print, print preview)، دورهای مورد نظر می‌توانند انتخاب شوند.
قیمت ترازها (رده‌ها):
تولید لیست قیمت ترازها.
میز:
تولید لیست میزها.
تجزیه و تحلیل سنجشی:
تولید لیست قرعه‌کشی درباره کمیت قرعه‌کشی (فقط معتبر برای تجزیه و تحلیل سنجشی).
چک:
در این لیست، همه اطلاعات مورد نیاز برای قرعه‌کشی دستی موجود می‌باشد. لیست به دو بخش تقسیم می‌شود:
در بخش اول، اطلاعاتی برای هر محدوده امتیاز وجود دارد، تعداد بازیکنان در این محدوده، تعداد بازیکنانی که باید مهره سفید/سیاه دریافت کنند و اضافه رنگ. در اضافه رنگ مثلا wwww به این معنی است که چهار بازیکن در این محدوده امتیازی، مناسب است که رنگ سفید اضافی دریافت کنند. بدین ترتیب دو نفر از این بازیکنان رنگ مهره سیاه می‌گیرند اگرچه مناسب بود رنگ سفید بگیرند.
در بخش دوم، اطلاعات هر بازیکن وجود دارد نظیر: رده‌بندی میانی‌اش، عنوان، نام، ریتینگ، امتیاز، توزیع رنگ، رنگی که مناسب است در این دور دریافت کند، شناوری دو دور آخر و همه حریفانش.
فیده:
این لیست فقط در مسابقات بین‌المللی مورد نیاز است.
دوره‌ای
شرکت‌کنندگان:
تولید لیستی از همه شرکت‌کنندگان.
شرکت‌کنندگان (ریتینگ):
تولید لیستی از همه شرکت‌کنندگان به ترتیب ریتینگ.
قرعه‌کشی:
تولید لیست قرعه‌کشی همه دورها (با نتایج).
جدول موقتی / نهایی:
تولید لیست همه شرکت‌کنندگان مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر. (نگاه کنید به
Tie-breaks (determination of the final rank)).
رده‌بندی اولیه / جدول:
تولید cross-table همه بازیکنان به ترتیب شماره اولیه.
جدول / امتیازشکنی‌ها:
تولید cross-table همه بازیکنان مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر.

سویسی تیمی و دوره‌ای تیمی
الفبایی بازیکنان:
تولید لیست همه بازیکنان مرتب شده بر حسب الفبا.
تیمها:
تولید لیست همه تیمها.
ترکیب تیمها:
تولید لیست تیمها همراه با نام بازیکنان آنها (به ترتیب میز)، مطابق با شماره اولیه.
ترکیب تیمها با امتیازات:
تولید لیست تیمها همراه با نام بازیکنان آنها (به ترتیب میز)، مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر.
قرعه‌کشی / نتایج تیمی:
تولید قرعه‌کشی تیمی همه دورها.
قرعه‌کشی / نتایج میزها:
تولید قرعه‌کشی بازیکنان در دور مشخص.
کارت‌های مسابقه:
تولید کارت‌های مسابقه در دور مشخص.
جدول موقتی / نهایی:
تولید لیست همه تیمها مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر. (نگاه کنید به
Tie-breaks (determination of the final rank)).
رده‌بندی اولیه / جدول:
تولید cross-table همه تمیها به ترتیب شماره اولیه.
جدول / امتیازشکنی‌ها:
تولید cross-table همه تیمها مطابق با امتیازشکنی‌های مورد نظر.
چک:
در این لیست، همه اطلاعات مورد نیاز برای قرعه‌کشی دستی موجود می‌باشد.
لیست عملکرد بازیکن:
تولید لیست همه بازیکنان مطابق با معیارهای انتخاب شده در پنجره مسابقه.
لیست میزها:
تولید لیست همه بازیکنان بر حسب میز مطابق با معیارهای انتخاب شده در پنجره مسابقه. شماره میز، میانگین شماره میزهایی است که بازیکن روی آن بازی‌ کرده است.
لیست میزها (همه میزها):
تولید لیست همه بازیکنان بر حسب میز مطابق با معیارهای انتخاب شده در پنجره مسابقه. شماره میز همان میز در پنجره بازیکن می‌باشد که بستگی به میزهایی که بازیکن واقعا روی آنها بازی کرده است ندارد.
اگر معیارهای انتخابی یکسان باشند آنگاه رده‌بندی موقوف به بازیکن دوم است.

منوی اختصاصی

گزینه‌ها:
از آن برای تنظیم پارامترهای عمومی استفاده می‌شود (نگاه کنید به Basic settings).
به هنگام سازی ریتینگ:
به هنگام کردن لیست ریتینگ (مخصوص بازیکنان اتریشی).
فایل مدیر ریتینگ:
مخصوص اتریش.
ورود/صدور اطلاعات:
برای تبادل اطلاعات با برنامه‌های دیگر استفاده می‌شود (نگاه کنید به Data Exchange with other programms).
فایلهای PGN:
برای تولید یا مقایسه فایلهای pgn استفاده می‌شود (نگاه کنید به PGN-Files).
برچسب‌ها:
تولید لیستی از همه بازیکنان همراه با شماره اولیه، عنوان، نام، فدراسیون و ریتینگ.
نصب:
برای ورود registration code به منظور دستیابی به عملکرد کامل برنامه استفاده می‌شود (نگاه کنید به Installation of the program).
اتصالات:
برای ارجاع فایلها با پسوند .TUN, .TUR, .TUT, .TUM به این برنامه استفاده می‌شود. اگر روی هر یک از این فایلها دوبار کلیک شود، برنامه بطور اتوماتیک اجرا می‌شود. آیکن‌های ویندوز هم می‌توانند تولید شوند.
از نصب خارج کردن:
از نصب خارج کردن برنامه (نگاه کنید به Deinstallation of the program).
تست میز:
(فقط برای مسابقات تیمی) بررسی می‌کند که شماره میزها پیوسته باشد و هیچ شماره‌ای دو بار تکرار نشود.
قانون 100 امتیازی:
مخصوص اتریش.
انجمن‌های مسابقه:
مخصوص اتریش.
 

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

سمیرا در تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۸۹

توضیحاتتون خیلی جامع وکامله-ممنون
ولی اگرهربخش روشماره گذاری میکردین بهتربودبازم ممنونم(-:

محمود در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۹

لطفا خود برنامرو برام بفرستین.ممنون میشم.

مدیر سایت در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۹

با سلام : برای تهیه نرم افزار می توانید کارهای زیر را انجام دهید :
1- ورود به سایت www.chessresult.com
2- کلیک روی swiss manager (در منوی کرکره ای سایت قسمت بالا)
3- کلیک روی download

آرمین در تاریخ ۲۳/۱/۱۳۹۱

خیلی عالی بود.ولی نمیدونم چرا مسابقاتو 4 دوره برگزار میکنه

مدیر سایت در تاریخ ۲۷/۱/۱۳۹۱

ارمین عزیز با سلام
دلیل اینکه برنامه شما تا 4 دور بیشتر کار نمی کند ان است که این برنامه demo بوده و فقط برای جنیه تبلیغاتی و اموزشی تهیه شده است. برای دریافت برنامه کامل باید کد مخصوص برنامه را دریافت نمائید. با توجه به اینکه بتازگی کد ویژه ایران تغییر یافته با مراجعه به سایت swiss manager و ارسال ایمیل برای سازنده برنامه می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمائید.

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸