مروری بر تاریخ تقلب در شطرنج (2)

تاریخ ثبت مقاله: 1390/10/06

مروری بر تاریخ تقلب در شطرنج (2)

رهنمون کردن یک بازیکن در یک بازی شطرنج یکی از شایعترین اشکال تقلب در شطرنج است (شاید این به خاطر رقابت در مشارکت در رشوه دهی و رشوه گیری باشد) .با اینکه پیش از پیدایش و استفاده از ماشینهای شطرنجباز این عمل بیشتر شایع بوده است.اما امروزه رایانه ها اشکال دراماتیکی از این نوع تقلب را در شطرنج امروز باب کرده اند.شما هرگز نمی توانید حدس بزنید که: چه کسی برای اولین بار در تقلب با استفاده از رایانه پیشگام بوده است؟

تقلب در شطرنج-بخش دوم

این نوشتار  وام گرفته از کتاب "پیشرفت در نرم افزار شطرنجی ۹" به قلم پروفسور "اچ،جی،ون درهریک" استاد دانشگاه "مستریخت" و "بی،مونین" و دانشگاه "پدربوم" می باشداین کتاب توسط انتشارات دانشگاه "مستریخت" در سال ۲۰۰۱ (نوشته و ارائه شده در سال ۲۰۰) به زیور طبع آراسته شده است.این مقاله در سال 200 توسط نویسنده آن نوشته و ارائه شده است.

چکیده مطلب

امروزه همه بازیکنان شطرنج از رایانه در بازی شطرنج استفاده می بردند.این استفاده به عنوان پیشرفتی عظیم و اما مسئله ساز برای بازی شطرنج شده است. 

این نوشتار فهرستی از اشکال مختلف تقلب در تاریخ شطرنج و از جمله اتفاقاتی را که در بازیهای عملی اتفاق افتاده است را بیان و رایجترین نوع تقلب در تاریخ شطرنج را عنوان می کند و در پایان موارد تقلب در سطح بالای شطرنج را مورد توجه قرار می دهد.این موارد چگونه بوجود می آیند و چگونه می توان از وقوع آنها در این سطح جلوگیری کرد؟ تا به اکنون راه حل روشنی پیدا نشده است و مسائل تقلب به عنوان یک مسئله جدی باقی است و در آینده ای نزدیک به عنوان یک معضل مهم در دنیای شطرنج قابل ملاحظه خواهد بود.

 

کمک گرفتن غیر قانونی در طول بازی

تقلب در بین بازیکنانی که از طرف یک راهنما در طول بازی تغذیه می شوند بیسار شایع است(شاید این به خاطر رقابت در مشارکت در رشوه دهی و رشوه گیری در طول بازیها می اشد).با آنکه این عمل قبل از ظهور رایانه های شطرنجباز شایع بوده است. رایانه ها اشکال دراماتیکی از این نوع تقلب را در شطرنج امروز باب کرده اند.

دو روش در استفاده از رایانه به عنوان وسیله ای برای تقلب در شطرنج وجود دارد.

1-اساتید شطرنجی که حرکاتی بهتر از رایانه انجام می دهند و بدین ترتیب و به طور طبیعی حرکات خود را بر حرکات رایانه ترجیح می دهند و یا از آنها استفاده می کنند.

۲- بازیکنیانی که با کمک گرفتن از رایانه  که حرکاتی بهتر از حرکات خود انجام می دهد و به طور طبیعی این حرکات را در طول بازی مورد استفاده قرار می دهند و از آن استفاده می برند.

در این مقاله ما با گزینه دوم سر و کار داریم و این نوع از تقلب را مد نظر قرار می دهیم.با انکه نوع دوم در گذشته کاربرد داشته است،نمونه تاریخی از این نوع را می توان به آدمک ماشینی مشهوری که توسط "وولفگانگ وون کمپلن" طراحی و ساخت شده است، اشاره داشت.

در اواخر قرن هجدهم میلادی دانشمندی مجارستانی که جزو برندگان جایزه نوبل هم بود، ماشینی را به شکل یک مرد ترکیه ای ساخت.این ماشین شطرنجباز تمامی حریفان خود را شکست داد.البته محرز است که این ماشین به شکلی هوشمندانه توسط انسانی که درون آن مخفی شده بود هدایت می شده است.

2.1 اولین کاربرد رایانه در تقلب

اولین باری که از رایانه به صورت نهان جهت کمک به یک بازیکن شطرنج به کار برده شد در آگوست  1980 در شهر هامبورگ و در کشور آلمان اتفاق افتاد.این فرد فریبکار کسی نبود جز نویسنده این مقاله که این عمل را با کمک چند نفر از کارکنان یک ایستگاه تلویزیونی آلمان،"کن تامپسون" از آزمایشگاهای "بل" مرتکب شد.قربانی این عمل استاد بزرگ آلمانی "دکتر هلموت پفلگر" بود.

 


"کن تامپسون" خالق "یونیکس " و پیشگام در شطرنج رایانه ای

در آن زمان ما در حال ساخت یک مستند علمی در مورد شطرنج رایانه ای بودیم و می خواستیم تا این کار خود را به صورت یک تور آزمایشی شطرنج که به قید قرعه گزینش می شد به اجرا بگذاریم.در آن زمان دکتر "پفلگر" در حال انجام یک نمایش همزمان شطرنج در جشنواره شطرنج هامبورگ بود،ما تصمیم گرفتیم تا به صورت محرمانه از رایانه در مقابل او استفاده کنیم."کن" به تازگی یک ماشین شطرنجباز با عنوان "بلی" را ساخته بود.ما این کار را به وسیله پنهان کردن یک فرستنده رادیویی زیر موهای "دیتر اشتیندر" یکی از همکاران جوانم که در آن مسابقه شرکت داشت، انجام دادیم.من می توانستم با او در حالی که در مکان مناسبی در طبقه بالای محل انجام مسابقه مستقر بودم، صحبت کنم."کن" در حالی که در نیوجرسی بود، حرکات را به وسیله تلفن به من انتقال می داد.


سخت افزار اولین ماشین شطرنجباز با عنوان "بلی"

من با یک دوربین حرکات روی صفحه را زیر نظر داشتم و به محض اینکه استاد بزرگ حرکت خود را انجام می داد آن حرکت را از طریق تلفن به "کن" منتقل می کردم و او حرکت را در رایانه ثبت می کرد.هنگامی که "هلموت" به میز می رسید من "کن" را خبردار می کردم و او بهترین حرکت انتخابی "بلی"(رایانه) را برایم می خواند.من حرکت را به گوشی "دیتر" از طریق امواج رادیویی منتقل می کردم و او هم به صورت هر چه طبیعی تر آن را به مرحله اجرا می گذاشت.


تصاویری که توسط بخش تولید تلویزیون گرفته شده است:" اشتینوندر" در حال نصب تجهیزات،"پفلگر" مشغول نمایش همزمان،"فریدل" و "تامپسون" در حال تقلب،"پفلگر" هنگامی که شنید چه انجام داده ایم بیسار شگفت زده شد.

پس از ساعاتی "پفلگر" تمامی بازیها به جز بازی با "بلی" را به نفع خود خاتمه داد.این درحالی است که او در حرکت ۴۹ یک راه برد روشن را از دست داد.

 

فوراً پس از پایان بازی با یک دوربین به سراغ "هلموت پفلگر" رفتیم و از او پرسیدیم که آیا متوجه چیز غیر طیبعی در این مسابقه نشده است؟ پاسخ داد:هیچ چیز! به او گفتیم:در یکی از بازیها با رایانه بازی کرده ای. "هلموت" در حالی که بسیار شگفت زده شده بود پرسید: کدام یک از بازیها؟ "هلموت" هنگامی که دانست آن یکی تنها بازی بوده است که در آن بازنده شده است."من متوجه چیز غیر عادی نشدم. خدای من! واقعاً  اینها(رایانه ها) چه خوب اینروزها بازی می کنند".

۲.۲ تور آزمایشی شطرنج

پس از گذشت چند روز ما پنج بازی منتخب از این نمایش همزمان را برای کارشناسانی در تمامی جهان فرستادیم و از آنها درخواست کردیم که بازی انجام شده در مقابل رایانه را حدس بزنند.بسیاری از کارشناسان شطرنج اشتباه حدس زدند و بسیاری از کارشناسان رایانه درست حدس زدند.یکی از کسانی که در این نظرسنجی شرکت داشت "گری کاسپاروف" ۱۷ساله که در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در دورتموند شرکت داشت، بود.هنگامی که در ضیافت شام این بازیهای منتخب را به او نشان دادم،وی با مطالعه بازیها و به درستی بازی رایانه را انتخاب کرد."کاسپاروف" شرح داد که: سایر بازیها دارای اشتباهات تاکتیکی هستند اما در بازی رایانه از این نوع اشتباهات وجود ندارد.


"گری کاسپاروف" قهرمان جوانان جهان در مسابقات دورتموند۱۹۸۰،"نایجل شورت" نفر دوم در سمت راست و و نفر سوم استاد بین المللی "ایوان ادواردو موروویچ" در سمت چپ دیده می شود.

۲.۳ داستان "وون نیومن"

در مسابقات قهرمانی آزاد جهان در سال ۱۹۹۳ و در فیلادلفیا یک بازیکن گمنام ظهور کرد.زیرکانه خود را "وون نیومن" نامیده بود.(او سیاهپوست بود و موهای خود را به صورت کلافی بافته بود).او بسیار عالی بازی می کرد و در دور دوم در مقابل استاد بزرگ "هلگی اولافسون" به نتیجه تساوی دست یافت.اما ناگهان در بازی چهارم و در حرکت نهم بازی متوقف شد و به دلیل افتادن وقتش باخت.در زیر این بازی را مشاهده می کنید:

J. von Neumann - D. Shapiro [C44] Philadelphia Open, 1993: 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.d4 exd4 4.e5.

یک حرکت بسیار عجیب.شاید "ون نیومن" با مهره سیاه حرکت  ...Nf6 را از دست داده بود. 

 4...Nge7 5.Be2 Nf5 6.0-0 Be7 7.Nbd2 0-0 8.Nb3 d6 9.exd6 Qxd6

و در این لحظه از بازی سفید بازی را متوقف نمود و به خاطر وقت باخت.

0-1.   

اما داستان دور نهم چنین بود:

J. von Neumann - NN [B40] Philadelphia Open, 1993: 1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 Bb4 6.e5 Nd5 7.Bd2 Nxc3 8.Bxc3 Bxc3+.

در اینجا "وون نیومن" چهل دقیقه فکر کرد،با آنکه تنها یک حرکت منطقی وجود دارد (گرفتن فیل با پیاده).سپس او برای مدتی از سالن خارج شد،در بازگشت حرکت:

 9.bxc3

 را بازی کرد و برنده شد.ظاهراً مشکل ارتباطی حل شده بود!!  

 "وون نیومن" همتراز با بازیکنان نخبه مسابقات و در حالی که درجه بین المللی نداشت جزو جایزه بگیران شد.به طور طبیعی همگان به این عملکرد این بازیکن ناشناخته و غیر معمول شک کردند.قبل از اعطای جایزه ۸۰۰ دلاری به وی از او خواستند تا یک مسئله آسان شطرنج را حل کند.او خودداری کرد و از آنجا دور شد و تا به امروز در هیچ مسابقه ای دیده نشده است.

ضمیمه

پس از انتشار این مطلب ما پیامی را از "دنیس اشترنزویک" دریافت نمودیم:

من با اشتیاق فراوان این مقاله را خواندم و به ویژه بخش بازی "وون نیومن" و "دانیل شاپیرو" را مورد توجه قرار می دهم.من در مسابقات آزاد جهانی در سال ۱۹۹۳ و در دور چهارم درست میز بعدی این دو بازیکن در مقابل "ولادیسلاو درویاگین" از روسیه بازی داشتم.چنین در خاطرم است که: پس از اینکه قرعه ام را دیدم به سر میز آمدم.من شناختی از حریفم نداشتم چه برسد به جوان بالا بلند سیه چرده ای با موهای کلافی. من حتی نمی دانستم که او خود را "جان وون نیومن" معرفی نموده است.نام دانشمندی با این اسم را شنیده بودم.من "دانیل شاپیرو" را می شناختم و چندین بازی در مقابلش انجام داده بودم.حرکات آن بازی را به خاطر دارم و آن با چیزی که شما ثبت نموده اید متفاوت است.فکر کنم که دو حرکت اول به این شکل است:

1 e4 e5 2 Nf3 Nf6

  پس از آن "وون نیومن" یک پیاده از دست داد و پس از انجام ۹ حرکت اجازه داد تا وقتش بیفتد.بسیار عجیب بود.پس از بازی با "دانیل" صحبت کردم و او گفت که افراد بسیاری از این بازی "نیومن" متعجب شده اند.این اولین باری بود که دانستم باید چیزی غیر عادی اتفاق افتاده باشد.پس از گذشت چندین هفته و ماه، مجلات شطرنجی در مورد این اتفاق  مطلب نوشتند. اگر شما این مطالب را در اختیار دارید لطفاً منتشر کنید چرا که من از سال ۱۹۹۳ تا به اکنون در مورد آن اتفاق کنجکاو هستم.

به زودی بخش سوم در ویلاگ شطرنجیان منتشر خواهد شد...

 

 

 

 


مرتبط:

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸