داستان تولد پایگاه جهانی شطرنج از زبان "گری کاسپاروف"

تاریخ ثبت مقاله: 1390/02/31

 

داستان تولد پایگاه جهانی شطرنج؛

 از زبان "گری کاسپاروف" فرزند تغییر

 

بدون شک پایگاه جهانی شطرنج(chessbase) انقلابی را در بسط و توسعه شطرنج به وجود آورده است. امروزه هر کس می تواند یک ابر استادی در قالب برنامه نرافزاری فریتز را در خانه داشته باشد و یا برای تدارک بهتر برای شرکت در مسابقات مختلف تنها با یک کلیک میلیونها بازی از جمله بازی حریفان آینده اش را در بایگانی بزرگ بازیهای شطرنج(Mega database) مشاهده نماید و در کنار اینها نرافزارهای آموزشی که توسط مربیان بزرگ تدریس شده سود ببرد و به این اضافه کنید پوشش خوب بازیها به صورت زنده و اخبار شطرنج جهان را که هر شطرنجبازی را در مقابل منابعی فوق العاده  از این رشته قرار می دهد.

 امروز۱۹ ماه می سالروز تولد کمپانی "چس بیس" است،هر چند به گفته گردانندگان این پایگاه تاریخ دقیق تاسیس این کمپانی مشخص نیست، اما در ۱۹ می ۱۹۸۶ بود که کاسپاروف برای اولین بار با برنامه "چس بیس" آشنا شد و آن را به عنوان نرافزاری قدرتمند برای تدارک در مسابقات مختلف به کار برد.داستان تاسیس این شرکت را از زبان قدرتمندترین شطرنجباز همه ادوار بشنوید. 

کاسپاروف و چس بیس

به قلم "گری کاسپاروف" در کتاب فرزند تغییر

برای اولین باری که من با رایانه آشنا شدم به اواخر سال ۱۹۸۴ بر می گردد، زمانی که "فدریک فریدل" شخصی که او را تا به آن زمان نمی شناختم، یک دیسکت به من داد.آّن دیسکت مرا شگفت زده کرد. سال ۱۹۸۵ و پس از مصاحبه ای که با نشریه "اشپیگل" در شهر هامبورگ داشتم، از دوستانم خواستم تا مرا به دیدن "فریدل" در "هالنستد" ببرند. چون می دانستم او در حوالی هامبورگ زندگی می کند.در آن زمان، من با تیم هامبورگ دیداری سیمولتانه داشتم و بازی را باختم. دلیل اصلی آن را خستگی می دانم.من در مورد حریفانم شناختی نداشتم به خصوص که یکی از آنها استاد بزرگ بود. در آن بازیها در تنگی وقت افتادم و باختم.من قسم خوردم که شکستم را جبران کنم.

هنگامی که "فریدل" را ملاقات کردم او مرا به خانه اش برد و با همسرش "اینگرید" و پسرانش "توماس" و "ماتیوس" آشنا کرد.روز ۲۴ دسامبر بود و من نمی دانستم که همه مغازه ها به خاطر کریسمس تعطیل می باشند.آنها از من خواستند تا در کنار آنها بمانم.این اولین تجربه من در یک روز کریسمس غربی با درخت تزیین شده ای بود که در کنار آن شمعدانها و کادوهایی چیده شده بود.بر اساس رسم آلمانها هنگامی که زنگ زده می شد، شمعها را روشن می کردند و افراد خانواده کادوهایی به یکدیگر می دادند،سپس شام همراه با چند نمونه از سس آلمانی سرو می شد.

در آخر شب ما به بازیهای رایانه ای پرداختیم.بچه ها خوره این بازیها بودند،به ویژه "توماس" که در آن زمان ۴ سال بیشتر نداشت.ما بازی "رپتون" که یک بازی پیچیده و مشکل بود را بازی می کردیم و "جان نان" ساعات زیادی صرف حل آن کرد."فریدل" به من توضیح داد که رایانه ها چه کارآییهایی دارند و من هم در خصوص اینکه از رایانه چه می خواهم، صحبت کردم.به خصوص من در مورد اینکه یک بانک اطلاعاتی از بازیهای حریفانم لازم دارم که قبل از مسابقات سوابق حریفانم را چک کنم، حرف زدم.اما مطمئن نبودم که آیا چنین چیزی بوقوع خواهد پیوست یا نه !


این متن نامه ای است که در ژانویه ۱۹۸۵ به آدرس "گری کاسپاروف" در باکو  توسط "فریدل" فرستاده شد.او هرگز فکر نمی کرد به دست قهرمان جوان شطرنج برسد،اما این نامه به دست "کاسپاروف" رسید و "گری" برای اولین بار به دیدن "فریدل" در شهر هامبورگ در سال ۱۹۸۵و در حاشیه دیداری با استاد بزرگ "روبرت هوبنر" رفت.


اولین دیدار همراه با تیم نشریه" اشپیگل"،نشریه خبری آلمانی که مقالات متعددی در مورد حضور "کاسپاروف" در هامبورگ به رشته تحریر در آورده است


"فریدل" به" کاسپاروف" در مورد کاربردهای رایانه خانگی توضیحاتی می دهد

در دفتر مدرن رایانه ای ،در کنار یک سیستم "زد۸۰ اپسون "و پرینتر "ماتریکس"


"گری" در حال آزمایش مهارتهایش در بازی" آکرون" است که در این بازی توسط پسر "فریدل" که در آن زمان سه ساله بود در هم شکسته می شو
د

"فریدل" با "ماتیاس وولنوبر" که دانشجوی رشته فیزیک بود و به تازگی یک برنامه بایگانی بازیهای شطرنج را نوشته بود به همکاری پرداخت.در آن زمان من با "تونی مایلز" دیداری دو جانبه داشتم.هنگامی که دانستم که آنها چنین کرده اند بسیار شگفت زده شدم ،مدت زیادی در رختخواب به آن فکر کردم تا جایی که آنها فکر کردند،خوابم برده است. سپس بلند شدم و شروع به تایپ بازیهایم در این برنامه کردم "ماتیاس" که در رشته خود یک نابعه به حساب می آمد، هنگامی که از شور و شوق من در مورد برنامه مطلع شد، بسیار خوشنود به نظر می رسید.


"ماتیاس وولنوبر" که در آن زمان دانشجوی رشته فیریک در دانشگاه "بن" بود در راه رفتن به "باسل" سوییس برای نشان دادن برنامه ای که توسط او نوشته شده به" گری کاسپاروف" است


"باسل سوییس" پس از بازی چهارم در مقابل "تونی مایلز" بود که "کاسپاروف" اولین سری از برنامه یاگانی بازیهای شطرنج که توسط "ماتیاس" نوشته شده بود را مشاهده کرد 


بعدها در هامبورگ بود که" گری" و "ماتیاس "در مورد تکنیکهای پیشرفته به کار رفته در برنامه که توسط "ماتیاس" و "فریدل" نوشته شده بود و توسط پایگاه جهانی شطرنج(چس بیس) به بازار عرضه شده بود، صحبت کردند


اولین دست نوشته های "ماتیاس" در مورد برنامه بایگانی بازیهای شطرنج در رایانه" آتاری"

من ژانویه ۱۹۸۷ یکبار دیگر برای بازی با تیم هامبورگ به این شهر سفر کردم.اینبار ۲ روز را صرف تدارک برای این بازی کردم و بازیهای حریفانم را توسط رایانه بررسی نمودم.این تجربه چشمانم را باز کرد،حدود ۱۰ دقیقه گذشت تا توانستم ۱۹۲ بازی را پیدا کنم.اگر می خواستم از دستیارانم بخواهم که چنین کاری برایم انجام دهند آنها می بایست کتابها و نشریات مختلف را جستجو کنند تا بتوانند این تعداد بازی را برایم مهیا نمایند. تازه این کار به چند روز وقت احتیاج داشت،اکنون من به آنچه نیاز داشتم مسلح بودم.در این بازیها ۶ پیروزی و ۲ تساوی به دست آوردم ،نتیجه ۷-۱ یک عملکرد خیره کننده برایم بود.آنها از این نتیجه شگفت زده شده بودند ،چرا که من از سبک بازی آنها اطلاع داشتم.من آنها را در دام انداخته بودم.من بعدها با تیم "زوریخ سوییس" نیز چنین کاری کردم.من در طول تدارکاتم برای این بازی، ملاحظه کردم که یکی از بازیکنان به طرزی وحشتناک توسط حریفش در هم شکسته شده بود اما هنگامی که بازی را توسط رایانه بررسی کردم، به این نتیجه رسیدم که او می توانست در مقطعی از بازی حریف را متوقف کند.بدین ترتیب من او را در چنین وضعیتی قرار دادم،او باور نمی کرد که چنین شانسهایی برای کسب تعادل دارد.سپس بازی را به یک وضعیت برنده ای رهنمون ساختم و یک پیروزی بزرگ را برایش ترسبم کردم،شگفت انگیز بود من دامهای موجود در این بازی را خنثی کرده بودم.

من این کاربرد "رایانه ای" را در مطالعات شطرنج پس از کشف چاپگر مهمترین دستاورد قلمداد می کنم.بعدها شنیدم که "کارپوف" و "کورچنوی" هم به کاربردهای رایانه ای روی آورده اند،من از شنیدن این موضوع تعجب نکردم.این کاربرد موجب می شد تا ساعتها در وقت صرفه جویی کنی و برای جستجوی یک بازی تنها با فشردن یک تکمه به نتیجه مورد نظر دست خواهی یافت.می توان حدود شش هزار بازی را در یک دیسکت به همراه داشته باشی و برای دستیابی به بازی مورد نظر تنها ۶ یا ۷ ثانیه وقت صرف نمایی.من به عنوان اولین فردی بودم که کاربر چنین برنامه ای شدم،برنامه ای به نام "چس بیس".


 

اولین"چس بیس"بر روی رایانه "آتاری اس تی"

ژانویه ۱۹۸۷ اولین ورژن از بایگانی بازیهای شطرنج بر روی سیستم "آتاری اس تی" کامل شد."چس بیس" نامی بود که برای آن در نظر گرفتیم.این برنامه بر روی یک دیسکت سیاه رنگ با ظرفیت ۳۶۰ کیلو بایت قابل بارگذاری روی سیستم "آتاری" بود.


برنامه "چس بیس" بر روی سیستم" آتاری"۱۹۸۷

سیستم "آتاری اس تی" توسط پردازشگر "موتورلا۶۸۰۰۰" پردازش و با شفافیت ۸ مگا هرتز نمایش داده می شد.این سیستم ۱ مگا بایت حافظه جانبی(رم) داشت که در زمان خود این مقدار از حافظه جانبی فوق العاده بود."آتاری" دارای یک نمایشگر سیاه سفید بود.این سیستم همراه با نمایشگر و دیسک درایو (بدون سخت دیسک) ۳۲۰۰ مارک هزینه در بر داشت.همچنین می توانستیم از سیستم "آی بی ام" با همین مشخصات استفاده کنیم که البته سه برابر گرانتر از "آتاری" بود.یک بسته ده تایی دیسکت ۱۲۰ مارک قیمت داشت.


"گری کاسپاروف" در حال کار با سیستم" آتاری اس تی". "کاسپاروف" به عنوان قهرمان جهان تنها می توانست از عهده ۲۰ مگا بایت از سخت دیسک آن بر آید.

 امروزه ما می توانیم یک سیستم مورد نیاز را با یک پنجم قیمت نسبت به آن زمان خریداری کنیم.پردازشگرها صد ها برابر قوی تر شده اند،حافظه سیستم ،هزاران برابر افزایش یافته اند و سی میلیون بار بیشتر از یک دیسکت ۴ دلاری آن زمان فضای بیشتری در ذخیره داده ها در اختیار داریم.(اولین دیسکت تولید شده برای سیستم "آتاری" ۲۰ مگا بایت فضا داشت)


اولین بار"کاسپاروف" قدرت کاربرد رایانه در شطرنج را تشخیص داد

 همانطو که در بالا شرح داده شد،"کاسپاروف" اولین کسی بود که در یک مسابقه همزمان با استفاده از ساعت شرکت کرد.در سال ۱۹۸۵ "کاسپاروف" به مصاف با تیم هامبورگ که در بوندسلیگا شرکت می کرد رفت.این تیم متشکل از هشت شطرنجباز زبده به سرگردگی استاد بزرگ "مورای چندلر" که بر روی میز یک بازی می کرد ،بود."کاسپاروف در این بازی از قدرت حریفانش اطلاعی نداشت و به دلیل خستگی در تنگی وقت این مسابقه را در مجموع ۴.۵-۳.۵ باخت.او قسم خورده بود که انتقام این شکست را می گیرد.

در ژانویه ۱۹۸۷ این بازی انتقامی برگزار شد.قبل از بازی "فدریک فریدل" و "ماتیاس وولنوبر" دیسکتی به نام "چس بیس" که حاوی بازیهای حریفان "کاسپارف" بود را به او دادند.در این زمان حریفان "کاسپاروف" قدرتمند تر از حریفانش در سال ۱۹۸۵ بودند.

"کاسپاروف" دو روز را صرف تدارک برای این بازی با سیستم "آتاری" که ۵۱۲ کیلو بایت حافظه و بدون هارد دیسک بود ،کرد.او در این دیدار حریفانش را ۷-۱ در هم کوبید.

این تجربه باعث شد تا "کاسپاروف" در مسابقات دیگر هم با این شیوه به تدارک بپردازد.او بعدها به مصاف حریفانی قوی تر رفت:تیم ملی سوییس،تیم ملی فرانسه(۲ بار)،تیم جوانان آمریکا،تیم جوانان آلمان،تیم المپیاد آلمان و سپس آرژانتین ،تیمهایی بودند که به همین شیوه تدارکی "کاسپاروف" یکی پس از دیگری شکست خوردند.


"کاسپاروف" با افتخار از آخرین ورژن "چس بیس" در سال ۱۹۸۸ استفاده می برد

 

 


مرتبط:

 

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸