برگی از تاریخ شطرنج:استاد یوسف صفوت

تاریخ ثبت مقاله: 1390/01/26

استاد یوسف (سیروس، یونس) صفوت در سال 1310 در تهران دیده به جهان گشود.

علاقه وافر و پشتکار مثال زدنی استاد باعث شد که از همان سنین جوانی به عنوان یک بازیکن تراز اول در عرصه شطرنج کشور مطرح شود و با حضور او و پیشکسوتانی نظیر آقایان عصار، نوابی، لطفی، مصطفوی و نظریان به تدریج نسل اول شطرنجبازان ایرانی که هسته اولیه تیم ملی ایران در المپیاد جهانی شطرنج مسکو را تشکیل می دادند، شکل گرفت.

نخستین استاد ملی تاریخ شطرنج ایران - پیشرفت صفوت آنقدر سریع بود که در اولین دوره مسابقات قهرمانی شطرنج  ایران در سال 1335 به مقام قهرمانی رسید و با تکرار این عنوان در سال های 1336، 1338 و 1344 به مقام شامخ استاد ملی شطرنج ایران دست یافت. (بر طبق قانون فدراسیون)

وی عضو اولین تیم ملی تاریخ شطرنج ایران اعزامی به مسابقات المپیاد جهانی شطرنج مسکو در سال 1956 بود. استاد صفوت مدت 15 سال (فواصل سالهای 1335 تا 1350) عضو ثابت تیم ملی شطرنج ایران بود و در این فاصله علاوه بر المپیاد جهانی مسکو در چهار المپیاد دیگر مونیخ 1958، وارنا 1962، حیفا 1964 و زیگن 1970 حضور یافت.

اغلب بر روی میز یک تیم ملی ایران دست به مهره می شد و جالب اینکه اغلب زیباترین بازیها متعلق به ایشان بود.  در اولین حضورش در المپیاد جهانی مسکو بازیهای ایشان مورد توجه شدید مفسران قرار گرفت!

تنها شطرنج !؟ - تسلط استاد در موسیقی، فلسفه، ادبیات فارسی و حتی نجوم بر همه آشکار بود. وی علاوه بر دارا بودن اخلاق بسیار والا و نیکو که ایشان را زبانزد خاص و عام نموده بود، حافظ و مفسر آثار شعرای بنام ایران از قبیل حافظ، مولونا، سعدی و خیام بود. ساز تخصصی استاد سه تار بود در حالی که تار را نیز دلنواز می نواخت.

ایشان به علت مراقبت از مادر بیمار و رابطه عاطفی شدید با او هیچ گاه ازدواج نکرد.

در زمان حیاتش از او برای نگارش مقدمه برای بسیاری کتب شطرنجی درخواست  می­شد که در این میان مقدمه ترجمه کتاب وسط بازی الکسی سوئیتین جزء بیادماندنی ترین هاست.

خانواده ای هنرمند - داریوش صفوت بزرگترین برادر استاد صفوت؛ از اساتید بنام موسیقی ایران است. دکتر داریوش صفوت در سال ۱۳۴۷ مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران وابسته به سازمان رادیو تلویزیون وقت را بنیان نهاد و تا سال ۱۳۵۹ مدیریت آن را بر عهده داشت. از جمله ویژگیهای این مرکز این بود که شاگردانی همچون محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، جلال ذوالفنون و ... حقوق میگرفتند تا از بزرگان موسیقی ردیف و نوازندگی بیاموزند!

استاد داریوش صفوت همچنین کنسرت‌های متعددی را در اقصی نقاط جهان اجرا نموده ‌است. از شاگردان معروف وی می توان پرویز مشکاتیان، مجید کیانی و دکتر هما سادات افسری را نام برد. داریوش صفوت در سال ۱۳۸۵ موفق به دریافت نشان «شوالیه هنر و ادب» Chevalier De L'ordre Des Arts et Des Letters گردید که بالاترین نشان هنری کشور فرانسه می‌باشد.

برادر دیگر وی یکی مشهورترین گیتاریست های جهان به شمار می رود که البته در خارج از ایران و با نام دیگری زندگی می کند. خواهر ایشان سرکار خانم فرشته صفوت 67 ساله با تسلط کامل و مثال زدنی به دو زبان انگلیسی و فرانسه، پیانیستی زبردست و نقاشی ماهر است.

استاد یوسف صفوت با اینکه تحصیلات آکادمیک چندانی نداشت در نگارش پایان نامه های بی شماری (در مقطع دکترای ادبیات فارسی!) نقشی موثر داشت. وی یکی از کارمندان عالی رتبه شرکت ملی نفت ایران بود.

و سرانجام درگذشتی غریبانه - سرانجام نخستین استاد ملی تاریخ شطرنج ایران در حالی که در سالهای پایانی عمر به بیماری آلزایمر دچار شده بود در تاریخ نهم بهمن ماه سال 1381 در سن 71 سالگی در سرای سالمندان سعادت آباد تهران چشم از جهان فرو بست.

> مشاهده بازیهای استاد یوسف صفوت
پانوشت : به زودی تصاویر بیشتری از استاد به مطلب اضافه خواهد شد

 

استاد پیشکسوت پرویز رحیم خانی در شهریور ماه 1375 در نخستین شماره ماهنامه شطرنج ایران (با مدیر مسئولی سرپرست حال حاضر فدراسیون شطرنج مهندس محمدجعفر کامبوزیا) نوشته است :

اولین پرواز به گذشته را اختصاص به استاد یوسف صفوت و اولین حضور تیم ملی ایران در المپیاد جهانی شطرنج می دهیم.

صحبت درباره شطرنج معاصر ایران و استاد یوسف صفوت تقریباً مترادف است. این دو چندان در هم عجین شده اند که گفتگو درباره یکی بدون دیگری معنایی ندارد ...

درباره بازیهای استاد، شرکت وی در مسابقات داخلی و بین المللی مطالب زیادی هست که بعضی نوشته شده و نوشته خواهد شد. در این اشاره مختصر که مربوط به اولین حضور ایران در المپیاد شطرنج است، درباره شخصیت والای این انسان دانشمند قدری صحبت می کنیم.

مهارت وی تنها در شطرنج نیست. استاد در ادبیات و زبان فارسی و عربی فاضل و صاحب نظر است. دوستان و شاگردان ایشان که بسیار هستند مشکلات خود را در شعر و بخصوص شعر حافظ، از ایشان می پرسند.

در شناخت خیام و دیگر بزرگان ادب ایران بی اطلاع نیستند. استاد صفوت در موسیقی ایرانی نیز بسیار وارد هستند و نگارنده سعادت این را داشته که به وقت نواختن تار و سه تار (دو سازی که استاد توانا هستند) خدمت ایشان باشم.

در موسیقی کلاسیک نیز دستی تمام دارند و با آثار بزرگان موسیقی آشنایند.

گفتنی زیاد است. علاوه بر این، ایشان همیشه ورزش بدنی را مورد توجه قرار داده اند. در جوانی به ژیمناستیک و شنا و در تمام دوران زندگی به بدن سازی و تزکیه از راه یوگا و کوهنوردی مشغول بوده اند.

استاد علاقه ی خاصی به جوانان دارند و همیشه شاهد بوده ام که از پیشرفت جوانان و پیروزی آنان شاد شده اند و هیچ گاه عادت مذموم بغض و حسادت در ایشان دیده نشده است.

این مطلب نوشته یک شاگرد درباره ی استادش نیست. تدریس ایشان در کلاسهای شطرنج برای جوانان شاهد این مدعا است.

مطلب زیر از نشریه ی فدراسیون شطرنج کشور، ضمیمه مجله انجمن ملی تربیت بدنی و پیش آهنگی ایران، شماره چهارم به دست آمده است. مدیر : خشایار مصطفوی کاشانی، تاریخ انتشار یکم آبان ماه 1335، بهای این شماره در سراسر کشور 10 ریال، آبونمان برای ده شماره در سراسر کشور 85 ریال.


» دوازدهمین المپیاد شطرنج و بیست و هفتمین کنگره فدراسیون بین المللی

هشت نفر برای شرکت در این مسابقات انتخاب شدند ...

«میز اول برای آقای یوسف صفوت، دوم آقای خشایار مصطفوی، سوم آقای عبدالحسین نوابی، چهارم آقای عباس لطفی، دو نفر آقایان دکتر عصار و مهندس نظریان عنوان رزرو داشتند. و به علاوه آقایان صمصامی و مشهور به عنوان نماینده ایران همراه تیم بودند»

جریان سفر آقایان جالب توجه است ...

هیئت هشت نفری به ریاست آقای عصار در ساعت 5 صبح روز یکشنبه 28 مرداد (روز تاریخی!) از تهران به بندر انزلی حرکت کرد و پس دو روز توقف در آنجا با کشتی به سوی باکو رهسپار شد.

ساعت 5 روز چهارشنبه 31 شهریور به باکو رسید و پس از یک روز و نیم توقف با طیاره به طرف مسکو حرکت کرد ...

داستان زون غرب آسیا خواندنی است ...

به علاوه بنا به پیشنهاد نماینده ی ایران و تصویب سایر نمایندگان، زون  (Zone)جدیدی به نام زون آسیایی تشکیل گردید ... چون سطح شطرنج رژیم اشغالگر قدس از سایر کشورهای این زون بالاتر بود و به علاوه دو استاد بین المللی موسوم به چیرنیاک و پودات داشت مقرر شد که مرکز زون آسیایی آنجا باشد.

نه زون شطرنج در آن زمان در دنیا بود : 1- اروپای غربی، 2- اروپای مرکزی، 3- اروپای شرقی، 4- اتحاد شوروی، 5- آمریکا، 6- کانادا، 7- امریکای مرکزی، 8- امریکای جنوبی و 9- آسیا شامل کشورهای ایران، رژیم اشغالگر قدس، استرالیا، فیلیپین، مغولستان و هندوستان.

«ضمناً به آقای "دگالوای اوکلی" از بلژیک و "ویکتور کورچنوی" از شوروی درجه ی استاد بزرگی داده شد»

جشن افتتاحیه ی دوازدهمین المپیاد شطرنج در تالار مرکزی ارتش سرخ برگزار شد. در این جشن رئیس فدراسیون بین المللی شطرنج آقای فلس رگارد (سوئدی) و معاون اول او آقای مارسل برمان (فرانسوی) شرکت کرده بودند ...

در این مسابقه که در سال 1956 در مسکو برگزار شد، 34 تیم شرکت کرده بودند. با توجه به مسابقات تیم های آسیا که گزارش آن را در همین شماره می خوانید و 41 تیم در آن شرکت کرده است، فرق این دو را می فهمیم.

این 34 تیم به چهار گروه تقسیم شده بودند. گروه چهارم شامل کلمبیا، رومانی، مجارستان، بلژیک، ایران، آلمان شرقی، چکسلواکی و فیلیپین بود. در این گروه مجارستان اول و ایران هشتم شد. تنها برد ایران 2.5 بر 1.5 از تیم بلژیک بود.

تیم شوروی در دسته ی خود اول و به طور کلی قهرمان المپیاد شناخته شد. تیم یوگسلاوی دوم و تیم مجارستان سوم شد. تیم شطرنج ایران در دسته خود با 19 پوئن از 36 پوئن چهارم شد.

در دور اول ایران با یونان بازی می کرد. این مسابقه را تیم ایران 3 بر 1 به یونان باخت و تنها بازی صفوت با استاد یونانی سیاپراس به نفع ایران تمام شد.


 مشاهده بازی
 «نخستین پیروزی تاریخ ایران در المپیاد های جهانی شطرنج»
صفوت با شکست استاد سایپراس تک امتیاز ایران را از یونان گرفت

 
 


 مشاهده بازی
استاد صفوت علی رغم ارائه یکی از درخشان ترین بازیهای المپیاد
نتیجه را به استاد بزرگ ویلیام لومباردی (تنها دستیار بابی فیشر) سپرد

 


 مشاهده بازی
استاد صفوت در برابر استاد بزرگ اوکلی یکی از مشهورترین تئوریسن های جهان

 


 مشاهده بازی 

پیروزی استاد صفوت در برابر لئونارد باردن یکی بنام ترین مربیان شطرنج جهان
و خالق کتاب چگونه بهتر شطرنج بازی کنیم (نام کتاب در ایران : تئوری شطرنج)

 


مسعود مصلحی خبرنگار توانای سالهای دور روزنامه اطلاعات و (تنها خبرنگار ایرانی حاضر در رویارویی قهرمانی جهان کارپف- کورچنوی در باگیو فیلیپین) در رابطه با استاد صفوت گفته است :

در جمع پیشکسوتان که هستم همه از استاد صفوت به نیکی یاد می کنند. استاد خشایار مصطفوی کاشانی بارها به من متذکر شده اند که استاد صفوت برخلاف ما که همیشه با کتاب و تدارک وارد مسابقات می شدیم، تنها همراهش بر سر میز مسابقه خلاقیتش بود.  جالب اینکه این خلاقیت که برپایه شعور شطرنجی ناب وی استوار بود، همیشه تئوری های کتاب را غافلگیر می کرد!!


                                                                نقل از سایت شطرنجیان

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸