برنامه ریزی مطالعات شطرنجی

تاریخ ثبت مقاله: 1391/10/28

از آرشیو شطرنجیان :برنامه ریزی مطالعات شطرنجینوشته: جرمی سیلمان / ترجمه: غلامرضا خواجویی نژادبسیاری از بازیکنان خود ساخته اند .تعداد زیادی کتاب را مطالعه کرده اند با چندین برنامه نرم افزاری همانند "فرییتز" و "چس مستر" سر و کار دارند به طور مرتب بر روی اینترنت با بازیکنان معمولی که تنها برای تفریح بازی میکنند، پیکار میکنند، اما ریتینگ واقعی آنها نامشخص است. در بعضی سایتها، ریتینگ ۱۷۰۰ دارند در برابر برخی بازیکنان عملکرد خوبی دارند اما برنامه مطالعاتی مشخصی ندارند. مدام از یک مطلب به مطلبی دیگر و از یک کتاب به یک کتاب دیگر میپردازند بدون آنکه یک مطلب را به خوبی فرا بگیرند. آنها باید در بخشهای مختلفی از بازیشان همانند گشایشها٬ استراتژیها٬ آخربازی و سایر مسائل کار کنند تا بهبودی در بازیشان بوجود آید. آنها نمیدانند که چگونه کار کنند و به عبارتی دیگر برنامه مدونی جهت مطالعات شطرنجی خود ندارند. 

اینگونه بازیکنان که تعدادشان هم کم نیستند با این مشکلات دست و پنجه نرم میکنند آنها ابتدا باید بدانند که از چه منابعی باید استفاده کنند و چه مقدار وقت صرف مطالعه این منابع کنند.

برخی قهرمانان کلاسیک همانند "کاپابلانکا" توصیه میکنند که مطالعات شطرنجی را باید از مرحله آخر بازی شروع کرد اما تشریح نمیکنند که چه آخر بازیهایی را باید مطالعه کرد. بسیاری از بازیکنان از مطالعه مداوم آخر بازی خسته میشوند اما من پیشنهاد میکنم که باید یک نوع تعادل را در برنامه مطالعاتی در نظر گرفت.

به طور عمومی پیشنهاد میکنم که مسائل را آسان بگیرید و در هر مورد یک کتاب را انتخاب کرده و آنرا مطالعه کنید بدین ترتیب میتوانید برنامه مطالعاتی زیر را به کار گیرید:

 

یادگیری مسائل تاکتیکی

کتابهای بسیاری در مورد مسائل تاکتیکی نگاشته شده است اما من توصیه میکنم که از کتابهایی که مسائل اصلی تاکتیکی را آموزش میدهند استفاده کنید البته هر مربی یک سری منابعی که مورد قبول و علاقه خود است را پیشنهاد میکند.

 

تاکتیکهای برنده نوشته سیروان و سیلمان

Winning Chess Tactics by Seirawan & Silman

 

 

vukovic

هنر حمله در شطرنج نوشته ووکوویچ(که کتابی کلاسیک به شمار میرود)

The Art of Attack in Chess by Vukovic (a classic!)

 

 

هر دو این کتابها برای بازیکنانی با ریتینگ زیر 1400 بسیار مفید هستند(همراه با مسائل اساسی و مهم بسیار زیاد).در حالیکه این کتابها برای بازیکنان با ریتینگ بالای 1400 و تا 2000 هم سودمند می باشد. تقریبا"هزاران کتاب وجود دارد که به مسائل تاکتیکی شطرنج میپردازد. یک کتاب پایه ای را انتخاب کنید و سعی در حل مسائل آن نمایید اگ وقت آزاد بیشتری دارید یک کتاب دیگر را در این زمینه انتخاب کنید.(مسائل را از دیاگرامهای کتاب انتخاب کنید) کتاب نامبرده شده یک کتاب اساسی در مورد مسائل و حل دیاگرامها میباشد.

 

 

منابع مطالعاتی مرحله گشایشی

 

فرهنگنامه گشایشها نوشته "پاول ون در استرن"

FCO: Fundamental Chess Openings by Paul van der Sterren

 

 

گشایشهای مدرن شطرنج نوشته نیک دفیرمیان

Modern Chess Openings (MCO) by Nick Defirmian

 

 

من به ویژه فرهنگنامه گشایشها را به عنوان تنها کتابی که میتوانم در مطالعه مرحله گشایش شطرنج برای بازیکنان با ریتینگ ۱۴۰۰ توصیه کنم.دراین کتاب طرحها و ایده های اصلی گشایشها تشریح شده است که هر بازیکن با توجه به سبک بازی مورد علاقه خود میتواند از ان استفاده کند.

هنگامی که یک بازیکن از ریتینگ ۱۴۰۰ گذشت و یا هنگامی که برخی واریانتهای اصلی را یاد گرفت میتواند به کتاب گشایشهای مدرن شطرنج(Modern Chess Openings ) رجوع کند.

مطالعه عمیق گشایشها هنگامی سودمند است که شما گشایشهای مختلف را فرا گرفته و در بازیهایتان به کار ببرید. هنگامی که این مرحله از آموزش گشایشها را آموختید در مرحله پیشرفته گشایشی میتوانید کتابهای اموزش پیشرفته گشایشها را که در مورد هر گشایش صدها صفحه را به واریانتهای مختلف ان گشایش میپردازد مطالعه کنید.

 

 

سبک بازی پوزوسیونی

در مورد بازی پوزوسیونی منابع زیر پیشنهاد میشود:

 

silman1

ذهن بازیکن آماتور (برای بازیکنان با ریتینگ ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰)

The Amateur’s Mind by Silman (for players 1000 to 1600)

 

 

http://ts1.mm.bing.net/th?id=H.4862586694666244&pid=1.9

 

"چگونه شطرنج خود را ارزیابی کنیم" ویرایش چهارم نوشته "جرمی سیلمان"

How to Reassess Your Chess 4th Edition by Silman (for players 1400 to 2100)

 

 

البته ویرایش چهارم آز ماه اوریل ۲۰۱۰ به بازار آمده و در دسترس عموم قرار گرفته است. ویرایش جدید کاملا" یک کتاب جدید است و شامل اطلاعات و ایده هایی است که تا به اکنون در هیچ کتابی مشاهده نشده است. (باورش سخت است اما حقیقت دارد)

فوق العاده مهم است که دانشجویان شطرنج یک فهم اساسی در مورد سبک بازی پوزوسیونی داشته باشند که شانه به شانه با فراگیری مهارتهای تاکتیکی باید کار شود. بنابر این هیچ بازیکنی نباید از این مرحله بحرانی بازی به سادگی چشم بپوشد.

 

آخر بازی

اگز ما یک بازیکن تازه کار تا ریتینگ 1900 هستید مطالعه آخر بازی بسیار لازم است.فصلهای این کتاب بر اساس گروه های دارای درجه بین المللی بخش بندی شده است.نکته سودمند در مورد این کتاب این است که شما باید مطالب را را بر اساس گروه ریتینگ خود مطالعه می کنید.پس از آن باید مطالب بر روی مطالب دیگر تمرکز کنید.(گشایشهای ، تاکتیک و شطرنج پوزوسیونی)

کتابهای بسیار خوبی در مبحث آخر بازی وجود دارند که  که مطالب پیشرفته ای را در خود جای داده اند اگر دریافتید که مطالبعه آخر بازی لذت می برید تردید نکنید  می توانید کتابهایی را در این مبحث مطالعه کنید.

 

 

جستجوی یک الگوی قهرمانی

مطالعه بر روی بازیهای اساتید همیشه مفید و مثمر ثمر است و از مطالعه یک بازی کامل بمی توانید نکات مفیدی را در مورد گشایشها ٬وسط بازی و آخر بازی یاد بگیرید.کار بر روی بازیهای متعدد اساتید موجب میشود تا الگوههای اساسی در ذهن یک بازیکن شطرنج نقش ببندد.

یافتن یک الگوی شطرنجی از عمده ترین مسائل در نیل به راه استادی شطرنج است.

برای اینکه این مسئله برایتان یک حالت تفریحی و خوشایند پیدا کند قهرمانی که مورد علاقه تان است همانند آلخین٬کاپابلانکا٬تال٬فیشر٬کاسپاروف٬کارپف٬آناند و سایرین را انتخاب کنید و با آرامش و به تدریج بر روی بازیهای تحلیل شده آنها مطالعه داشته باشید.روش دیگر مطالعه بر روی کتابهایی است که در مورد تورنمنتهای مهمی همچون نیویورک ۱۹۲۴ ( نوشته آلخین ) نوشته شده است .من این روش رابسیار دوست دارم زیرا با مطالعه این کتاب با قهرمانان همزاد پنداری میکند و در مورد تاریخ شطرنج مسایل مفیدی را میاموزید حوادث مسابقات را همانگونه که اتفاق افتاده است را دنبال میکنید و در میابید که سبک کدام بازیکن برایتان خسته کننده و یا هیجان انگیز است.به طور مثال در میابید که امانوئل لاسکر فاتح مسابقات نیویورک ۱۹۲۴ در آن زمان خدای شطرنج بوده است .

همچنین میتوانید بایگانی از بازیهای قهرمان مورد علاقه تان را جمع آوری کنید و بر روی بازیهای آن مطالعه داشته باشید.البته بررسی بازیهای تورنمنت نیویورک ۱۹۲۴ کیفیتی به مراتب بالاتر از بررسی بازیهای بایگانی شده به عنوان مثال "بهترین بازیهای یک قهرمان دارد.

 

زمانبندی برای مطالعات شطرنجی

من توصیه میکنم که ابتدا مسایل تاکتیکی را مورد مطالعه قرار دهید شما برای این برنامه مطالعاتی در حدود دو هفته وقت لازم دارید ٬البته ناگفته نماند هنگامی که حس کردید که هنوز نیاز به فراگیری تاکتیکها دارید بر روی آن وقت بگذارید.سپس به مطالعه مرحله گشایشی بپردازید.چرا از یک گشایش به گشایش دیگر میپرید در حالیکه هنوز مسایل زیادی همچون واریانتهای برنده و یا بازنده ٬دامها و از این قبیل را در مورد آن گشایش باید فرا بگیرید؟

اطمینان حاصل کنید که گشایشی را که در بازیهایتان به کار میبرید با ذائقه شما همخوانی داشته باشد ممکن است تمامی گامبیها برای یک بازیکن جالب توجه باشد در حالیکه بازیکنی باسبک پوزوسیونی از گشایشی دیگر لذت ببرد.کتاب مسائل اساسی گشایشها برای بازیکنان در مطالعه گشایشها سودمند است.پس از انکه مسائل تاکتیکی و گشایشی را به طور کامل فرا گرفتید نوبت به مطالعه شطرنج پوزوسیونی میرسد مطالعه این مرحله به چندین ماه زمان احتیاج دارد اما به یاد داشته باشید که در بین برنامه مطالعاتی برای تفریح از اتودها لذت ببرید.

در انتها به مطالعه آخر بازی بپردازید و پیشرفت خود را ارزیابی کنید. هنگامی که اطمینان حاصل کردید که پیشرفتی در بازیتان حاصل شده است ، میتوانید از کتابهای پیشرفته تری استفاده کنید.

هنگامی که تمامی مراحل آموزشی را به درستی فرا گرفتید(در بازه زمانی ۲ ماه تا ۲ سال) به مطالعه بازیهای اساتید بپردازید و همچنین میتوانید مسائل آموزشی گذشته را باعمق بیشتری مطالعه کنید.

 


 • منبع: chess.com

 • نوشته:استاد بین المللی "جرمی سیلمان"

 • ترجمه و تنظیم: غلامرضا خواجویی نژاد

نقل از شطرنجیان

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸