چرا وقتی بیدار می‌شوید، هنوز خسته هستید؟

تاریخ ثبت مقاله: 1391/05/19

چرا وقتی بیدار می‌شوید، هنوز خسته هستید؟

 

صبح‌ها كه از خواب پا می‌شم، تمام بدنم خسته‌ است، انگار نه انگار كه چند ساعت خوابیده‌ام خستگی من از بین نمیره، مهم نیست كه چند ساعت بخوابم، همه بدنم خسته است. چند بار این جمله‌ها را شنیده‌اید و گفته‌اید؟ این مشكل بسیار شایع است، می‌خوابیم تا خستگی‌هایمان از بین برود و شاد و سرحال دوباره بیدار شویم، اما این اتفاق نمی‌افتد و برای همین طی روز چرت می‌زنیم و تمركز نداریم و... . اما علت این مشكل چیست؟در زیر علل شایع این موضوع را بررسی می‌كنیم.

 

به گزارش ايسنا افکارنیوز به نقل از مجله سیب سبز نوشت: مشكل اصلی این است كه ساعت‌هایی كه در تختخواب می‌مانید شما را سرحال و سرزنده نمی‌كند. این مشكلات مواردی است كه به دلیل آنها شما ممكن است بدون اینكه بدانید مشكل خواب پیدا كنید، یعنی فكر كنید خوابیده‌اید اما در واقع در خواب عمیق نبوده‌اید.

 

خروپف هم همسرتان را بدخواب می‌كند و هم خودتان را

 

ممكن است طی خواب با دهان خشك یا تنفس سریع، از خواب بیدار شوید

 

علائم: تنفس كاملا از دهان و نیز خروپف و حالت خرخر همگی می‌توانند روی كیفیت و میزان خواب تاثیر بگذارند. برای آنكه بفهمید دچار این مشكل هستید یا نه به بالش یا گوشه‌های دهان خودتان پس از بیدار شدن توجه كنید یا از همسرتان بخواهید كه به خرخر كردن، خروپف یا نوع نفس كشیدن شما توجه كند.

 

این مشكل چطور روی خواب شما تاثیر می‌گذارد: تنفس دهانی، خروپف و خرخر كردن باعث بدتر شدن كیفیت خواب می‌شود، زیرا مانع از رسیدن اكسیژن كافی به بدن و عدم ریلكس شدن كافی عضلات می‌شود، گاهی اوقات هم خروپف می‌تواند نشانه مشكل مهمی باشد.

 

اما چه كنیم؟

 

سعی كنید با تمرین بتوانید از راه بینی نفس بكشید. می‌توانید از برخی چسب‌ها و گایدهای مناسب برای نفس كشیدن از بینی استفاده كنید. برخی اسپری‌ها هم هست كه می‌تواند وضعیت نفس كشیدن شما را بهتر كند.

 

اما در مورد وضعیت تنفس: بسیاری از افراد وقتی به پشت می‌خوابند بیشتر از دهان نفس می‌كشند، برای همین می‌توانید با گذاشتن بالش‌ها، حالتی را ایجاد كنید كه به پهلو بخوابید. كاری هم كه به برخی افراد توصیه می‌شود، این است كه یك توپ كوچك را در جیب شلوار خواب خود بگذارند و به پهلو بخوابند. در این صورت در حالت تغییر یافتن حالت خواب فرد از خواب بیدار می‌شود و می‌تواند دوباره به حالت پهلو برگردد. قرص‌های خواب و آرام‌بخش‌ها به دلیل شل كردن عضلات باعث تشدید حالت تنفس دهان می‌شود، كاهش وزن هم می‌تواند تا حدود زیادی به بهبود این حالت كمك كند.

 

 

اگر مرتب مجبور می‌شوید بیدار شوید

 

بیدار شدن برای رفتن به دستشویی

 

علائم: خیلی از افراد برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می‌شوند. بر اساس مطالعه موسسه ملی طب سالمندان كانادا ۶۵درصد افراد مسن كه دچار مشكل خواب هستند، طی شب چند بار با احساس دستشویی رفتن بیدار می‌شوند و نمی‌توانند برای چند ساعت در مرحله عمیق خواب باشند.

 

این مشكل چطور روی خواب تاثیر می‌گذارد؟ احتمالا همه انسان‌ها این حالت را حداقل یك‌بار تجربه كرده‌اند و می‌دانند كه چطور این مشكل كیفیت خواب آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از افراد قبل از آنكه برای رفتن به دستشویی بیدار شوند طی وقفه‌های زمانی بیدار شده‌اند و سپس خوابیده‌اند.

 

اما چه كنیم؟

 

مشكل را با كارهای ساده حل كنید، حداقل ۳ ساعت قبل از خوابیدن هیچ نوشیدنی‌ای نخورید، بهتر است از غذاهای حاوی آب زیاد هم پرهیز كنید (مثل سوپ‌ها و میوه‌ها) میزان قهوه و چای مصرفی‌تان را هم كاهش دهید، زیرا اسیدهای موجود در چای و قهوه باعث تحریك مثانه می‌شود. بیماری دیابت هم یكی از علت‌های بدخواب شدن افراد به دلیل تكرر ادرار است و اگر تست دیابت نداده‌اید، حتما از پزشكتان بخواهید كه آزمایش‌های لازم را برای شما درخواست كند.

 

 

اگر صبح‌ها دهانتان تلخ و بدمزه است

 

بد می‌خوابید و صبح با دهان بدمزه از خواب بیدار می‌شوید

 

علائم: «دهان بدمزه» در واقع می‌تواند علامت ریفلاكس معده، مری یا برگشت غذا و اسید به داخل مری باشد كه باعث سوزش و درد پشت جناغ سینه می‌شود. مطالعات در انگلستان نشان داده است، ۲۵درصد از افرادی كه مشكل خواب و خستگی شدید پس از خواب دارند و علت آن را نمی‌دانند به مشكل ریفلاكس تشخیص داده نشده مبتلا هستند. در واقع خیلی از آنها در حالت بیداری علائم آشكار ریفلاكس را ندارند یا متوجه آنها نیستند.

 

این مشكل چگونه روی خواب تاثیر می‌گذارد؟ ریفلاكس اسید باعث می‌شود كه بدن به حالت نیمه‌خواب درآید و حتی ممكن است فرد را برای لحظاتی از خواب بیدار كند بدون آنكه فرد بعدا این بیدار شدن را به یاد بیاورد. زمانی كه فرد از خواب بیدار می‌شود روند هضم غذا و ترشح اسید به پایان رسیده است و برای همین فرد متوجه نمی‌‌شود كه علت اصلی بدخوابی‌اش چه بوده است.

 

اما چه كنیم؟

 

درما‌ن‌های معمول برای ریفلاكس و سوزش پشت جناغ سینه را انجام دهید حتی اگر احساس می‌كنید كه علامت‌های كلاسیك این حالت را ندارید. این توصیه‌ها را هم انجام دهید: ۲ ساعت قبل از خوابیدن چیزی نخورید.

 

از خوردن غذاهای محرك ترشح اسید خودداری كنید (شكلات، سس‌ها، گوشت چرب، غذاهای تند، میوه‌هایی مثل مركبات و گوجه‌فرنگی).برخی پزشكان معتقدند كه جویدن آدامس قبل از خواب به افزایش ترشح بزاق می‌انجامد و اینگونه غلظت اسید ترشح شده را كمتر می‌كند.

 

برخی داروها مثل آسپیرین و مسكن‌های دیگر هم ایجاد مشكلات گوارشی و ریفلاكس می‌كنند و برای همین نباید قبل از خواب مصرف شوند. مطالعات در سوئد و نروژ نشان داده كه خوابیدن روی پهلوی چپ می‌تواند علائم ریفلاكس را كاهش دهد و خوابیدن روی پهلوی راست این علائم را بدتر می‌كند. اگر هم به پشت می‌خوابید حتما زیر سرتان و شانه‌هایتان بالش بگذارید.كاهش وزن می‌تواند باعث بهبود ریفلاكس اسید شود.

 

 

اگر صبح‌ها دهانتان تلخ و بدمزه است

 

دندان قروچه، قفل شدن دندان‌ها

 

این حالت‌ كه در پزشكی آن را «بروكسیم» می‌نامند، در واقع یك حالت ناخودآگاه و ناشی از یك فعالیت عصبی مغزی است. حالت قفل شدن آرواره‌ها هم معمولا ناخودآگاه اما درصد بیشتری افراد متوجه وجود آن در خود می‌شوند.

 

این مشكل چطور روی خواب شما تاثیر می‌گذارد: بروكسیم باعث سفت شدن عضلات صورت و گردن می‌شود و برای همین حالت ریلكسیشن عضلات كه ویژگی خواب عمیق است را از بین می‌برد. در واقع بدن درگیر حركاتی می‌شود كه به جای آرامش برایش خستگی به ارمغان می‌آورند.

 

اما چه كنیم؟

 

اولین كار مراجعه به یك دندانپزشك است. دندانپزشك شما را برای بررسی علت‌های مختلف احتمالی مورد بررسی قرار می‌دهد (مثلا ممكن است دچار مشكل مفصل فك یا تاندون عضلات صورتی باشید) ممكن است دكتر شما برایتان گاید محافظ صورت و دندان‌ها تجویز كند. برای قفل كردن آرواره‌ها هم می‌توان درمان‌های اختصاصی انجام داد.

 

متخصصان می‌گویند افرادی كه دچار این مشكل می​شوند اگر طی روز آدامس بجوند در طول شب راحت‌تر خواهند بود. بعضی از متخصصان هم برای درمان این حالت‌ها از تزریق بوتاكس استفاده می‌كنند.

 

 

پاهایتان می‌لرزد؟

 

در تمام طول شب از این پهلو به آن پهلو غلت می‌زنید و در نهایت پیچیده‌ در پتو یا ملحفه‌ها بیدار می‌شوید

 

علائم: حالت‌های حركت پرشمار طی خواب می‌تواند ناشی از عادت یا حتی مشكل روحی- عصبی باشد، اما چیزی كه بسیار شایع است سندرم پای بی‌قرار است.این مشكل چطور روی خواب شما تاثیر می‌گذارد؟ هنوز پزشكان نتوانسته‌اند علت اصلی این مشكل را كشف كنند.

 

اما خب آنها می‌دانند كه مشكل پای بی‌قرار باعث كاهش كیفیت خواب و كم‌خوابی می‌شود. بسیاری از افراد كه دچار این مشكل هستند، بارها و بارها طی خواب بیدار می‌شوند اما بسیاری از این بیدار شدن‌ها در ذهن آنها نمی‌ماند.

 

اما چه كنیم؟

 

باید حتما به یك پزشك و متخصص نورولوژی مراجعه كنید. بهتر است آزمایش‌های لازم برای تشخیص كم‌خونی، مشكلات تیروئید و نروپایی‌های محیطی روی شما انجام گیرد. در ضمن باید بدانید كه برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای لیتیوم می‌توانند این حالت را ایجاد كنند. در ضمن شما می‌توانید با تغییراتی در رژیم غذایی‌تان این حالت را تا حدود زیادی كاهش دهید.

 

شما باید سعی كنید میزان بیشتری آهن و ویتامین‌های خانواده ب از جمله اسید فولیك را به بدنتان برسانید. گوشت قرمز، اسفناج و سایر سبزیجات به رنگ سبزه تیره منابع خوبی از هر دو ماده هستند. در صورتی كه بیماری سندرم پای بی‌قرار برای شما تشخیص داده شده باشد، می‌توانید از داروهای ضدپاركینوسونی استفاده كنید. حتی ممكن است داروهایی برای شما تجویز شود كه خواب شما را سنگین‌ و عمیق‌تر كند.

نقل از سيات ايسنا

با تشكر از اقاي علي قائم مقامي و سايت اچمز

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  نائب قهرمان مسابقات برق آسا زون غرب آسیا رده زیر 20 سال 2022 - قرقیزستان
  مقام سوم مسابقات المپیاد جهانی گروه B سال 2022 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1400 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - کرمانشاه
  مقام سوم مسابقات جوانان آسیا رده زیر 20 سال 2021 - کسب دومین نورم استادی بین المللی - سریلانکا
  قهرمان تیمی(تیم سایپا تهران)مسابقات لیگ برتر کشور 1398 - تهران
  مقام سوم مسابقات نوجوانان جهان رده زیر 16 سال 2019 - هند
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1398 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - رشت
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 بانوان آسیا سال 2019 - کسب اولین نورم استادی بین المللی - اردن
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان) لیگ برتر کشور 1397 - تهران
  قهرمان مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور - گرگان
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1397 - قزوین
  نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1397 - زنجان
  مقام سوم تیمی مسابقات المپیاد جهانی شطرنج رده زیر 16 سال 2018 - هند
  قهرمان میز بانوان(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1396 - رشت
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1396 - گرگان
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 16 سال 1396 - ساری
  نائب قهرمان مسابقات قهرمانی سریع آسیا رده زیر 20 سال 1396 - شیراز
  نائب قهرمان تیمی(تیم ذوب آهن اصفهان)مسابقات لیگ برتر کشور 1395 - تهران
  نایب قهرمان مراحل اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1395 - سمنان
  نایب قهرمان مرحله اول مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1395 - یزد
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 14 سال 1394 - قزوین
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال 1394 - ماهشهر
  قهرمان مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1393 - ساری
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 12 سال 1392 - قزوین

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  قهرمان بانوان کشور - ۱۴۰۳
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • ارشیا محمدیان سبچانی
  ارشیا محمدیان سبچانی
  مقام سوم زیر ۱۴ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  قهرمان کشور در مسابقات استاندارد زیر ۱۴ سال ۱۴۰۲
  قهرمان رده سنی زیر ۱۴ سال مسابقات سریع قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۲
  مقام دوم رده سنی زیر ۱۲ سال مسابقات برق آسای قهرمانی کشور - تهران 1401
  مقام سوم مسابقات برق اسای آسیایی در رده سنی زیر ۱۲ سال در بالی اندنزی - 2022
  قهرمان زیر 10سال استان - 1398

 • استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  استاد فیده بانوان مائده یوسفیان
  قهرمان زیر ۱۴ سال کشور در سال ۱۴۰۳
  کسب مقام دومی جهان در رده سنی زیر 12 سال - گرجستان 2022
  اول تیمی زیر 12 سال اسیا - 2021- انلاین
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال در سال ۱۴۰۲
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر ۱۶ سال مسابقات سریع در سال ۱۴۰۲
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • ارسلان بزرگزاد
  ارسلان بزرگزاد
  قهرمان بلیتس زیر ۸ سال کشور در سال ۱۴۰۲
 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • امیر محمد نوروزی
  امیر محمد نوروزی
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۰ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021

 • آرش نظریان
  آرش نظریان
  مقام سوم رده سنی زیر ۱۶ سال قهرمانی کشور در سال ۱۴۰۳
  مقام سوم رده سنی زیر ۸ سال قهرمانی استان در سال ۱۳۹۸